Chlamydie jsou jedny z nejzrádnějších bakterií, které na nás líčí tak záludné pasti, že ani lékař mnohdy nepřijde na příčinu našich obtíží. Ve svém těle je má 6 % žen a 13 % mužů.

chlam

Chlamydie existují ve dvou formách: skryté a aktivní. Jestliže se jednou dostanou do těla, přežívají v něm jako paraziti uvnitř buněk některých orgánů, kde vylučují jed - endotoxin. Tím způsobují tak širokou škálu zdánlivě nevysvětlitelných zdravotních potíží, že může trvat roky, než se přijde na to, v čem tkví jejich příčina.

Zhruba 50 %  mužů a 70-80 % žen postižených chlamydiemi nemusí mít vůbec žádné příznaky! Takoví lidé fungují jako přenašeči nákazy, aniž by o tom sami věděli!

Existuje několik druhů chlamydií, my se budeme zabývat tou nejrozšířenější. Jmenuje se Chlamydie trachomatis.

Kde se můžete nakazit

Chlamydie trachomatis a je původcem sexuálně přenosných onemocnění. Nakazit se můžete při pohlavním, orálním či análním styku nebo například i potřísněnou rukou – záleží na sexuálních praktikách. Nejhorší je, že přenos nákazy je možný i z matky na dítě během těhotenství a porodu. Vstupní branou infekce jsou spojivky očí a nosohltan a postiženo bývá až 40 % dětí nemocných žen.

Příznaky

Jestliže se příznaky nákazy projeví, většinou jako zánět močové trubice. Po inkubační době, která trvá kolem dvou týdnů, se objevuje pálení při močení a různé výtoky. Infekce se ale může dostat i do konečníku, kde dochází také k zánětu - proktitidě.

Postižených oblastí však bývá více, výjimkou nejsou zánět děložního čípku - cervicitida, zánět pochvy, dělohy a vaječníků. Pokud nedojde k účinné léčbě, tak je hrozí trvalé následky v podobě neplodnosti nebo mimoděložního těhotenství.

Léčba

Provádí se  pomocí antibiotik, musí být však předepsány nejen pacientovi, ale i všem jeho sexuálním partnerům. Běžná, jednoduchá, dvoutýdenní terapie však zabíjí pouze jednu ze tří životních fází chlamydií a zanechává zbylé formy k obnově infekce. Osvědčilo se proto kombinovat různá antibiotika, která zabírají na různé fáze vývoje bakterie. Jako doplněk léčby antibiotiky lze užívat i jejich doplňky jako protivirovou a antibakteriální očistnou kúru organizmu.

Jak zjistím, že jsem nakažená?

V lékárnách se běžně prodává testovací sada, skrze kterou si výsledek můžete ověřit doma bez návštěvy lékaře. Je jak pro muže, tak pro ženy. Druhou možností je lékař. Nečekejte proto na příznaky a zjistěte si pravdu o svém zdraví, dokud není pozdě.

Nejlepší obranou proti této chlamydii je věrnost svému partnerovi!

Už jste se léčily na chlamydie? S jakým úspěchem?

Reklama