Léta běží, všichni stárneme a snad nikdo z toho není rád. Postupem času si na stárnutí najdeme to pozitivní, například to, že se těšíme, až si budeme v důchodu konečně užívat zasloužilý odpočinek. K tomu, abychom si odpočinek užívali, potřebujeme být mimo jiné zdraví. A ke zdraví bezpochyby patří dobrá pohyblivost. Co však může naši hybnost ohrozit, je osteoartróza, strašák starších generací.

Co to osteoartróza je? Onemocnění kyčlí, kolen, rukou, kloubů mezi obratli apod. Při onemocnění dochází k mikroskopickým změnám kloubních chrupavek, jejich pouzder a kostí, které k nim přiléhají.

Onemocnění začíná po dvacátém, třicátém roku života, navenek se však nijak neprojevuje. Kolem čtyřiceti let ale mají téměř všichni patologické změny v nosných kloubech. I tehdy má však obtíže jen malé procento lidí. Nemoc se dále rozvíjí a pacientů s obtížemi přibývá. Zpočátku se osteoartróza projevuje ranní bolestivostí a ztuhlostí kloubů, někdy i praskáním v kloubech. Tyto obtíže po rozhýbání mizí. V dalším vývoji nemoci se pohyblivost kloubů snižuje, bolest v nich zvyšuje, je patrná i na pohmat a při pohybu jsou slyšet drásoty. S dalším postupem osteoartrózy dochází k charakteristické deformitě kloubů, následné bolestivosti a výraznému omezení hybnosti.

Zajímavé je, že kolem pětačtyřiceti let osteoartróza postihuje především muže. Ve věkové skupině mezi 45 a 55 lety se počet postižených žen a postižených mužů vyrovnává a ve věku nad 55 let již osteoartrózou nejenže trpí více ženy, ale její průběh je u nich i bolestivější.

Lze osteoartróze předcházet? Pouze v některých případech, ke kterým patří opatrnost při sportech, vyhýbání se pracovním stresům a prevence nadváhy, která by naše klouby příliš zatížila. Ostatním vlivům na vznik osteoartrózy, jakými jsou stáří, dědičnost, vrozené vady nebo kloubní choroby se bohužel nevyhneme.

Jak se osteoartróza léčí? Osteoartróza léčitelná není, ale její stav můžeme výrazně pozitivně ovlivnit. Léčba je buď nefarmakologická, farmakologická nebo, nejmoderněji, za pomoci symptomaticky pomalu působících léčiv. K posledně jmenovaným patří přípravek Arthrostop Plus, jehož vysokou účinnost v nedávné době potvrdila studie na 735 pacientech. Studie se soustředila na tři hlavní symptomy onemocnění – bolestivost kloubů, ztuhlost kloubů a omezenou hybnost. Po tříměsíčním užívání přípravku bylo zjištěno, že index bolestivosti kloubů klesl ze 3,05 na 1,69. Ztuhlost kloubů poklesla z 2,7 na 1,7 a hybnost kloubů byla zvýšena z 57 % na 72 %. Závěr studie tedy jednoznačně dokazuje, že Arthrostop Plus je skutečně významným přípravkem pro potlačení a prevenci degenerativních změn v oblasti kloubů. Jeho vysoká účinnost je navíc podpořena skutečností, že se celá kúra obejde bez nežádoucích účinků souvisejících s klasickou léčbou osteoartrózy.

Více informací o výrobcích Walmark najdete na www.walmark.cz
Reklama