V povědomí lidí panuje spousta mýtů o psech, některé jsou pravdivé, jiné ne. Žel, za jedním z nich stojí i ikona naší literatury Karel Čapek, který ve své knize Dášeňka čili život štěněte představuje malé bílé roztomilé nic, co se vejde do hrsti. Pravda, neopomíná upozornit na fakt, že Dášeňka není žádný andílek, ale většina čtenářů si z knihy odnese o foxících špatnou domněnku, že jde o milé bezproblémové psy. Omyl, foxík je teriér, což může při nedůsledné výchově znamenat velký problém.

Příběhy, které Karel Čapek Dášeňce vypráví, jsou milou literární smyšlenkou a nelze k nim přistupovat z kynologického hlediska vážně. Lidé se ale často při výběru psa neřídí názory zkušených kynologů ani odborné literatury, ale právě svými dojmy, pramenícími v ustálených mýtech a pověrách. Rozhodli jsme se některé z nich vyvrátit…

Pes, který štěká, nekouše
Štěkot může u psa znamenat různé pohnutky. A rozhodně psovi nebrání v kousání. Hlavní výhrůžkou před kousnutím ale u většiny plemen bývá vrčení.

Bojová plemena útočí na člověka
Tak zvaná bojová plemena byla vyšlechtěna na boj psa proti psu, nikoli psa proti člověku. Naopak, kdyby pes při psích zápasech zaútočil na člověka, byl by okamžitě diskvalifikován a nejspíš utracen. Málokdo ví, že bojová plemena jsou pro svůj nízký práh bolestivosti často (po speciálním výcviku) používána pro kanisterapii s postiženými pacienty.
Mezi nejznámější plemena, která byla šlechtěna na lov člověka, patří Brazilská fila. Přesto je agresivita u psů považována za výchovnou vadu. Jinými slovy, když psa zkazíte výchovou, bude vám na lidi útočit i Francouzský buldoček.

Je nebezpečnější důchodce s jezevčíkem, nebo skin s pitbullem?
Samozřejmě nelze paušalizovat, ale pokud skin svého pitbulla záměrně neučí agresivitě, je pravděpodobné, že větší nebezpečí vám hrozí od nezvládnutého jezevčíka, který je mylně považován za klidné plemeno. Jezevčík patří mezi lovecké psy, je tedy hůře zvládnutelný pro laika a bezpodmínečně potřebuje výcvik.

Jak je to s útočností jednotlivých plemen na člověka?
Statistiky veterinářů, vypovídající o četnosti pokousání, jsou následující…
   1. Kříženec
   2. Jezevčík
   3. Kokršpaněl
   4. Německý ovčák
   5. Rotvajler
   6. Dobrman
   7. Bullteriér
   8. Pitbull teriér
   9. Stafordšírský bullteriér
   10. Brazilská fila

Velký pes nemá v bytě co dělat
Dělit psy podle vzrůstu a vhodnosti pro život v bytě nebo v domku se zahradou je krátkozraké. Jsou plemena, která zahradu potřebují, a plemena, která se bez ní vesele obejdou, na velikosti přitom nezáleží. Spíše je vhodné hovořit o typu plemene, do bytu se více hodí tzv. společenská plemena. Samozřejmě ale největší díl nese péče. Pes, který celý život stráví smutně na zahradě a nikdo si ho ani nevšimne, jistě šťastný nebude, naopak pes, který žije se svým pánem v bytě a pán mu věnuje několikahodinové procházky, bude jistě šťastnější.

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou
Bohužel, asi vás to překvapí, ale jdou. Blech je mnoho druhů, a skutečně jsou i blechy psí, stejně jako kočičí, lidské, slepičí, ale například i morové… Všechny druhy blech mohou napadnout i člověka. Nejrozšířenější blechou v Evropě je Blecha obecná.
Naopak roupy, tedy cizopasníci, kterým je často přisuzováno, že je člověk chytil od psa, se u psů vůbec nevyskytují.

V našem týdenním tématu Výchova psů v Čechách již vyšlo:
Článek: Máte doma nevychovaného psa?
Příběh redaktorky Dany Svobodové: Poraďte, můj pes napadá jiné psy.

Připravujeme...
Ve středu tento týden se můžete těšit na anketu na téma pes ve městě.
Ve čtvrtek vyjdou vaše příběhy s radami veterinářů.
V pátek najdete v našem magazínu obsáhlý rozhovor s odborníky na výchovu psů a redakčním mopslíkem.

Bílý pes se špiní víc
To také není pravda, záleží na kvalitě (jemnosti) a typu srsti, ne na barvě. Hladkosrstí psi většinou mají se špínou menší problémy. Navíc je důležité mít na paměti, že častým koupáním v saponátech můžete svému psovi způsobit kožní potíže.

Výchova psa
O výchově psa koluje více mýtů. Dozvíte se například, že „pes s plandavýma ušima je hodný,“ že „pitbull nebo staffík je nebezpečný,“ že „jezevčík je tvrdohlavý a kouše,“ že „chrti jsou hloupí…“ Podobných zaručených pravd je snad stovka. Všechny jsou většinou bláboly, zakládající se na výchovných chybách nebo špatných informacích.
Každé plemeno má svou specifickou povahu, která je více či méně vhodná k různým aktivitám, které chcete se psem provádět. Rozhodně je špatné, vybírat si psa jen podle vzhledu. Největší problémy vznikají u nezvládnutých psů.
Psa si samozřejmě můžete nechat vychovat, ale ani pak vás nemusí poslouchat, pokud ve vás nepocítí dostatečnou autoritu. Je nutné mít vždy na paměti, že pes je zvíře smečkové a potřebuje vedení. Pes zkrátka musí být vždy v hierarchii vaší domácí smečky zařazen až pod člověkem.

Myslíte, že se staráte o svého psa dobře?
Víte, že dobrou péčí můžete psovi prodloužit život i o deset let?
Udělejte si náš test
ZDE!

Voříšek je nejlepší pes na světě
Ve voříškovi (kříženci) můžete najít úžasného společníka. Jedná se většinou o psy dlouhověké, protože nesprávným šlechtěním čistokrevných plemen dochází k degeneracím, které mohou vést k zdravotním potížím. Problém je ale ten, že u voříška nemusíte vždy znát všechny rasy psů, které se v něm nakřížily, a i když je znáte, nevíte, kolik si z které vezme povahových rysů.
Charakter voříška je zkrátka podobně nejistý jako charakter psa z útulku, u kterého zase nevíte, co špatného jej v životě potkalo a na jaký podnět zareaguje nepřiměřeně. U voříška tedy můžete snadno udělat chybu při výchově jen z pouhé neznalosti jeho původu.

TOP 10 nejpopulárnějších psích plemen…

   1. Německý ovčák
   2. Jorkšírský teriér
   3. Labradorský retrívr
   4. Maltézský psík
   5. Knírač
   6. Bígl
   7. Argentinská doga
   8. Německý boxer
   9. Zlatý retrívr
   10. Jezevčík

Více viz náš článek: Tohle jsou nejoblíbenější psí plemena.

Máte doma psa? Jakým způsobem jste postupovali při jeho výběru? Pořídila byste si voříška? A psa z útulku?

Reklama