Hromnice1Asi dvacet kilometrů severně od Plzně leží vesnička Hromnice, dříve velice významná obec pro český chemický průmysl díky výrobě kyseliny sírové. Dnes je toto příjemné místo přírodní památkou.

Těžba břidlice, díky které se později kyselina získávala, je v této obci zmiňována již v roce 1578. Později, na přelomu 18. a 19. století, se zde začala kyselina sírová vyrábět. Vykopaná břidlice byla vršena na jílovitý podklad, pak se začala prolévat vodou, která v břidlici rozpouštěla síran železnatý, který byl společně s vodou čerpán do kádí. Po odpaření vody vznikl vitriolový kámen, ze kterého se získávala kyselina sírová.

Unikátem v té době bylo, že právě Hromnice byla jediným místem na světě, kde se takto kyselina sírová vyráběla. Na zdejší  výrobě byl závislý anglický i německý průmysl. Později byl ale v těchto zemích objeven levnější způsob výroby, a tak těžba v roce 1896 ustala.

Lom nebyl dále využíván. Jednu dobu se uvažovalo, že by zde vznikla skládka, naštěstí se tento nápad nikdy nerealizoval. V současné době je jezírko přírodní památkou.

Jezero je asi 190 m dlouhé, 130 metrů široké a v některých místech až 18 metrů hluboké. Pohled shora z břidlicových hald je úžasný. Voda nemá, jak jsem se někde doslechla, úplně červenou barvu, kterou způsobuje přítomnost železa, je spíše hnědá, ale pokud sejdete až dolů k vodě, má to své kouzlo.

Žádné ryby tu však nehledejte. Díky kyselině jsou jedinými obyvateli jezera odolné řasy, kterým toto prostředí nevadí.

Na dně jezera se přirozenými procesy ještě dnes hromadí kyselina sírová. Ve vodě je ale v takové koncentraci, že vám neublíží. Podle místních má hromnická voda dokonce léčivé účinky při léčbě ekzémů.

Kyselina je zcela neškodná, mohu to potvrdit, ruce jsem si opláchla a mám je stále tam, kde mají být, ale zaplavat bych si tam rozhodně nešla! :)

Hromnice2 Hromnice3

Kudy se tam dostanete...

Autem z Plzně po silnici číslo 27 až do obce Třemošná,  kde odbočíte vpravo podle směrovek do Hromnice.  V obci je cesta k jezeru již značená.

Do obce Třemošná, která leží asi 4 km od Hromnice, se lze dostat také vlakem.