Ochlazení, oteplení a zase dokola... taková je podle mého soudu letošní zima. Jedni prorokovali tuhou zimu, až to praští, druzí podobnou, jako byla v loni - nijakou.

Právě začínající únor je především kvůli svátku Hromnic přímo opředený pranostikami na tento výjimečný den. Můžeme si je z piety ke starým časům, kdy fungovaly, připomenout. 

Hromnice

  • Chumelenice na Hromnice končí zimu tuhou, jestli je pak jasný den, očekávej druhou.
  • Jihne-li na Hromnice, přilož do kamen, mrzne-li, po zimě amen. 
  • Na Hromnice mrazů jasná noc, bude ještě mrazů moc.

Svátek Hromnic neboli dle starých Keltů Imbolc/ Oimealg,  býval odjakživa svátkem nových začátků - první orba, první setí, první vzplanutí lásky. 

K uctění tohoto svátku bývalo zvykem ze stébel ovsa nebo pšenice vyrábět slaměné panenky, které se pak v předvečer Imbolcu oblékaly do šatů a nosily dům od domu. Každá domácnost pak podle zvyku věnovala této symbolické nevěstě malý dárek. U příležitosti Hromnic se také pekly speciální koláče určené jen pro tuto příležitost. Pro všechny pak byla připravena hostina, tanec a veselí. 

Pro období Hromnic byly také určené byliny, které měly v této době působit nejlépe.

  • Andělika lékařská - používala se k očištění daného místa, v určeném prostoru se rozhází listy anděliky. Přidána do kadidla urychluje uzdravení. Listy lze také kouřit v bylinných tabákových směsích. 
  • Bazalka pravá - utišuje partnerské hádky a bývá používána pro přičarování lásky. :-) Přitahuje peníze a přináší štěstí do nového domova. Používá se při vymýtání a do rituálních lázní. K zajištění věrnosti se doporučuje poprášit srdeční oblast bazalkovým práškem. Vůně bazalky přináší štěstí do domu a ochrání člověka v davu. 
  • Kosatec různobarevný - čerstvé květy kosatce prý očišťují místo a vzbuzují moudrost, víru a odvahu. Kosatec je klasickou bylinou ženského božstva, posvátné Iris, bohyně duhy, Junoně a planety Venuše.
  • Violka vonná - věnec z fialek prý odstraňuje bolest hlavy, přináší spánek a utišuje hněv. Z fialek, levandule, jabloňových květů, řebříčku a růží se vaří nápoj lásky! List ochraňuje před zlem všeho druhu.
  • Podběl obecný - je posvátná bylina bohyně Brighid. Podběl, bylina Venuše, je užíván pro přičarování lásky a znovunastolení míru.

Pro ty z Vás, které by byliny pro stávající období zajímaly, doporučuji Druidský herbář - Ellen Evert Hoppman.

Reklama