Psychologové i vědci se shodují, že přemíra hraček dětem spíš škodí, než aby jim prospívala. Když je v dětském pokoji příliš mnoho podnětů, děti jsou potom nesoustředěné, tolik se neponoří do hry a přecházejí z jedné hračky na druhou. Tím jim rodiče nevědomky zadělávají nejen na rozmazlenost, ale i poruchu pozornosti.

O optimálním množství hraček se vedou spory, ale častěji se opakuje číslo maximálně kolem dvaceti. Někomu se může zdát, že to není mnoho, ale když se hračky dobře vyberou, bude to možná až moc.
603f588df3168obrazek.png
Foto: Shutterstock

Americká akademie pediatrů doporučuje:

 • Cílem hraček u dětí zejména kojeneckého věku by nemělo být primárně vzdělávat, ale podporovat vřelé vztahy a interakce.
 • Dobrá hračka nemusí být zrovna trendy ani drahá. Nejjednodušší hračky poskytují dětem více možností, jak rozvíjet fantazii a představivost. Z výzkumů vyplývá, že děti upřednostňují jednodušší věci. 
 • Je vhodné vybírat hračky, které zapojují myšlení i motorické schopnosti současně.
 • Nezapomínejte na dětské knihy.
 • Omezte dětem v rámci času na hraní používání televize, mobilů či počítačů. Děti od dvou let by u těchto přístrojů neměly strávit více než hodinu denně. Při hraní by jim měl asistovat rodič.
 • Pořizujte hračky, které podporují vaši interakci s dítětem. Zapojení rodiče do her je důležité. 

Důležitá je při výběru hraček, které dětem pořídíte, také rozmanitost. Různé druhy hraček mají totiž různé dopady. Lidé a reálné předměty (panenky, autíčka) pomáhají dětem učit se zvládat běžné životní situace a popisovat je. Rozmanité druhy skládaček nebo her založených na správném umísťování předmětů jsou zaměřené na podporu jemné motoriky, někdy i na rozvoj matematických dovedností apod.

Orientaci na trhu hraček usnadňuje rodičům anketa Dobrá hračka (realizuje Agátin svět), která má za sebou už pátý ročník. V roce 2020 skončily na základě hlasování rodičů na bedně tyto hračky:

 • Kojenci a batolata: Dřevěný hrací stolek s aktivitami – les
 • Hračky pro děti od 2 let: Ovocný sad – moje první hra
 • Hračky pro děti od 3 let: Dřevěná balanční hra – Velryba

hracky1.jpg
Foto: Megaknihy, Agatinsvet, Mall

 • Hračky pro předškoláky: Slož do minuty
 • Hračky pro děti od 6 let: Magnetická tabule – lidské tělo
 • Hračky pro děti od 9 let: Velký výtvarný kufřík Djeco
 • Hračky pro děti od 12 let: Moje první šití

Clipboard.jpg
Foto: Mamiee, Hracky-janod, Kouzelnehrackarstvi, Mall

Maminky doporučují

„Nejpopulárnější je u mého tří a půl letého syna kuchyňské nádobí, které máme v šuplíku. Vařečky, hrnce, naběračka – to je jeho, kam se na to hrabou nějaké koupené hračky,“ říká maminka Hana a dodává: „Co naopak nedoporučuju je houpací prkno. Pořídila jsem ho, protože bylo jednu dobu hrozně trendy, ale akorát doma zabírá místo a Matyáš si ho vůbec nevšímá.“

„U naší čtyřleté holčičky jednoznačně vítězí leporela s interaktivními prvky od Svojtky. Miluje prohlížení a posouvání,“ radí maminka Dáša.

„Obě moje děti – kluk i holka si jako malé děti nejvíc vyhrály s legem. To byla u nás jednoznačná jednička. Dcera potom panenky a syn autíčka, ale lego vždycky vedlo. I manžel si s nimi skládal,“ vzpomíná Irena.

„Pětiletou dceru děsně baví vodní omalovánky. Obrázky se vybarvují vodou a není z toho takový nepořádek. Vydrží u toho sedět i hodinu v kuse,“ svěřuje se maminka Lucie.

„Syn si ujíždí na dětské kuchyňce, kterou zdědil po sestře. Vždycky když jdu vařit, tak musí ve své kuchyni se mnou,“ tvrdí Adéla, maminka pětiletého Tobiáše.

„Obyčejná křídová tabule. Naše předškolačka si na ni kreslí nebo si hraje na školu,“ doporučuje Klára.

Čtěte také:

Reklama