Zaujal mě dnešní článek Chci být hrobníkem. V dobách minulých bych hrobníkem nechtěla být ani omylem, ale v současné připouštím, že ano. Víte vůbec, co obnáší práce hrobníka?

Když jsem byla na mateřské a seznamovala se s novým domovem, nejdříve jsem procházela městem, snažila se zapamatovat si názvy ulic... a jednou jsem zabrousila s kočárkem až na místní hřbitov. Je velice krásný - dokonce je řazen mezi nejkrásnější v republice.

Malá spokojeně spala, klid, ptáčci zpívali a já projížděla kolem hrobů a četla si jména lidí. Nejraději jsem byla, když u jména byla fotka a ještě čím dotyčný byl. To jsou pro mne nejlepší náhrobky.

Pak jsem si sedla do stínu černých borovic, místečko to bylo pěkně schované. Malá se probudila, já ji nakojila, vyměnila plenu, pochovala na rukách, malá začala zase podřimovat a já ji opět uložila do kočárku. Mezi nízkými jehličnany byla mezera a viděla jsem, jak k jednomu trojhrobu přišli tři chlapíci: hrobník a jeho dva pomocníci. Oni mne neviděli.

U hrobu měli už všechno nářadí, včetně dřevěných desek. Nejdříve museli sundat mramorovou desku, která zakrývala hrob. Pomocí dřevěných válečků a pák ji po veliké námaze odsunuli vedle hrobu. Na řadu přišel rám. To bylo lehčí. Z druhé strany hrobu si z desek stloukli "kontejner". Pak si sedli na rám vedlejšího hrobu, utřeli si pot, napili se - světe div se, kyselky - a hrobník něco kutil kolem kontejneru, zatímco jeho pomocníci začínali kopat krompáčem.

No, kopal jeden a druhý vhazoval hlínu do "kontejneru". Neflákali to, jeli jako fretky. Střídali se v kopání a vyhazování hlíny. Dno hrobu dokončil sám hrobník. Je to fuška, kopat a vyhazovat hlínu.

To jsem už opustila své tajné místo a chtěla jet domů. Procházela jsem kolem nich. Pomocníci vykopali hrob a jejich parťák práci dokončil s nimi: do hrobu dali ještě výzhuhy, aby se nesesunula hlína, a přikryli ho deskami.

Další den, těsně před pohřbem, hrobník s jedním pomocníkem odsunuli dřevěné desky, okraje hrobu nazdobili zvláštní krajkou, a funus mohl začít. To víte, že jsem si s nimi pokecala. Dověděla jsem se, kde se na místním hřbitově kope dobře a kde ne. To podle složení hlíny. Také záleží na počasí. Pokud je moc sucho, hlína je jako kámen nebo beton, když prší, hlína se lepí a ujíždí...

Pak jsem na hřbitov začada jezdit častěji a oni mi povídali o místních lidech, jací byli, kde leží, kdo komu s kým zahýbal... Zkrátka maloměsto je samá drbna.

V současné době má hrobník jiného pomocníka: malý bagr. Připadá mi skoro jako dětská hračka. Ale stejně je to práce venku, kde záleží na počasí. A hrobník je jeden z posledních lidí, který vám prokáže jednu z posledních služeb (to není černý humor).

arjev


Arjev za její zajímavé povídání posíláme také něco k počtení - knihu Černobílé příběhy od Ivany Karáskové.
Reklama