Čtenářka Ondrasek74 je v nemocnici a má kolem sebe mnoho lidí na pokraji smrti. Z tohoto prostředí nám poslala zajímavý příspěvek…

Ahoj všem smrtelníkům,
Brr to je tedy dneska téma a zvlášť, když se zase povaluji v nemocnici, kde v poslední době lidé umírají běžně. Již to není tak, že nemocný umíral doma v okruhu své rodiny. Je to anonymní, opuštěné místo a je tam a na To sám. Sestry v nemocnicích nejsou stále školené doprovázet umírající. To se v lepším případě přestěhuje na prázdný pokoj, kam ho chodí kontrolovat, v horším dají mezi pacienty zástěnu. No a v tom nejhorším, což jsem již sama několikrát zažila ani to ne a spoléhají na spolupacienta, že přijde sestře říct „ já se myslím, že paní XY zemřela. Fuj nebuduj to ani myslet. Jsem na pokoji, kde jsem 4 a nikdo se tu nechystá umírat, aspoň nikdo z nás na to nevypadá.
Po své smrti chci být spálena, nedovedu si představit, jak po mě lezou různí červi a larvy a ožírají mě. Žeh je spolehlivý i v tom, že nemáte šanci probudit se ve vlastním hrobě, což se již dle médií taky několikrát stalo. Jaký budu mít pohřeb, je mi celkem jedno, já už na něm nebudu. Mám jen jedno jediné a veliké přání, aby na mém pohřbu nebyli mí rodiče!
Nevím, koho tady na tom světě po sobě zanechám, ale ráda bych měla hrob vždy upravený s kytičkou a nějakou tou zapálenou svíčkou. Náhrobek z nějakého kamene, bez fotografie třeba i s citátem, teď mě ale žádný nenapadá.   Ale když to tak nebude, protože by se o hrob neměl kdo starat, budu ráda rozptýlená někde v přírodě. Představuji si louku plnu lučního kvítí s motýly, opodál bude zurčet potůček….  a ten, kdo již za mnou nemůže mi věnuje aspoň občas nějakou vzpomínku.
Už jsem přemýšlela i o tom, že až můj zdravotní stav dospěje do nějakého konce, půjdu do pohřební služby a pohřeb si objednám a zaplatím sama. Nechci dopadnou tak, že budu zpopelněna  na náklady státu, resp. obce ve které žiju.
Pohřby nejsou dnes žádná levná záležitost, ale nedovedu si představit, že nezařídím svým blízkým  pohřeb s obřadem.Je to přeci jenom moment, který musí proběhnout, aby se člověk rozloučil a zavzpomínal. Bez obřadu a pohřbu mi to připadá takové ošizené, nereálné a možná si pozůstalý přivozují následně problémy, které by nepřišly, kdyby se obřad konal. Také bych nechtěla mít doma urnu s popelem svých blízkých, musí to být trýznící pocit. A co pak jeho kamarádi, přátelé bývalé lásky? Kam mají položit kytičku, kde zapálit svíčku?
Ondrasek74

Pokud budu vybrána, pošlete peníze na účet Hospice v Červeném Kostelci. Děkuji. Mimochodem perfektní nápad obdarovat potřebné. Tleskám

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven


Děkuji Ondrasku74 za upřímný příspěvek. Je mi sympatický svým konzervatismem. A já vím, co chci mít na náhrobku napsáno: „Já vám to říkal!“

Dnešním tématem dne je náš vztah k vlastní smrti. Více ZDE: Dobré ráno všem živým Ale téma je dnes již uzavřeno.

Zítra si však budeme povídat na téma: Váš oblíbený hrníček

Své příspěvky můžete posílat na

redakce@zena-in.cz

Dnes za téma nedám odměnu vám přímo. Ale věnuji za jednu z vás 1 000 Kč na dobročinné účely. Za svůj příspěvek mi napište organizaci, popřípadě přímo číslo účtu té organizace, kam mám peníze poslat!

Reklama