Není hrnek jako hrnek, to dá rozum. Přečtěte si pěkný příspěvek od čtenářky s nickem Eliana. Co se jí vybaví, když se řekne hrneček. Možná budete překvapené, co vše se pod ním skrývá.

Už jako malé dítě jsem slyšela, že se má chodit na hrneček. Tatínek s maminkou mi to kladli na srdce už velmi brzo a nic nemělo na věci, že „hrneček“ byl jen plastový nočník. Krásný pravý bucláč a toaletní hrneček měli naši avangardní příbuzní v drsných horách v pustině, kde byl hrneček porculánový - bílý s červeným puntíkem a červenou bordurou. Byl už léta na ozdobu a chodilo se do kadiboudy. Pro malé děti pohroma - otvor byl větší než vaše tělo, ale s věkem to bylo lepší a lepší...

Hrneček plecháček - plechové a smaltované hrnečky sloužili naší rodině čestně pro mnohé účely.Tatínkovi na vojně na čaj. Mamince na borůvky. Nám dětem se s nimi dobře ramplovalo místo bicích. Nemaje dobrého tlaku vody ve vodním řadu byl plecháček často užíván k splachování šampónu z vlasů po nabírání vody z kbelíku či tátova obřadu holení, což byla pro nás děti událost a chodili jsme zírat jak se táta holí. Děsně ho to štvalo.

Hrnečky dekorační - naše mamka měla léta velkou zálibu ve sbírání hrnečků na parádu, jak jsme si říkali. Všichni známí, příbuzní ji vozili z cest a k různým příležitostem krásné a zajímavé hrnečky. Táta přidělal na zeď police a mamka byla spokojená jak se jí to za ty roky plní. Až do osudného dne, kdy skoby povolily a tři sta hrnků se rozbilo na padrť. Čekali jsme lítost a mamčin brek nad rozbitou sbírkou, ale překvapila nás a po létech jsme se všichni dozvěděli, že nikdy je sbírat nechtěla, ale nechtěla nikoho urazit. A že ji spadl spolu s policí kámen ze srdce neb se již strachovala kam je bude dávat. Od té doby již hrnečky nedostávala.

Hrnek osobní - každý v naší velké rodině měl svůj  oblíbený osobní hrnek. Vždycky to byl  pořádný půllitrový macek. Táta zásadně hrnek s třešněma, mamka s květinami, sestry se zlatou proužkou na bílém porcůlánku po babičce, bratr jednobarevný a mě nějak navěky věků byl přisouzen nějaký s postavičkama. V novém domě mám již hrnky jako trnky.

Hrnečky reklamní - nasbíráte tisíc čárových kódů a dostanete hrneček s logem firmy, co nás ušila tu fintu. Jste obchodním přítelem i nepřítelem, jste na výstavě či propagační akci a šup, už se vám válí doma co kus to jiný pes. Dáváme je jednou za čas potřebným, ale jeden oblíbený hranatý červený Lipton doma mám!

Hrnečky s pokličkou - znáte, doufám, vodníka Česílka či pohádky Bubáci a hastrmani či Jak utopit doktora Mráčka? Jako děti jsme to zblazly i s navijákem, že takové hrnečky jsou na dušičky a posvátně jsme na návštěvách hypnotizovaly takovéto skvosty jestli se pohne víčko...

Šálky na kávu, espresso, thé..... tak to jsou mé oblíbené...miluji ty drobné, titěrné věcičky s podšálkem a ráda si prohlížím v zahraničí obchody  s nepřeberným množstvím stylů! Domů to však netahám. Mám schované jen dva anglické markované šálky pro příležitost, která ještě nikdy nenastala, ale co kdyby?

Přikládám jako foto oblíbený hrnek mého muže, když kafe tak pořádné!

kafáč

Eliana

Až se mi nad tím kapučínem sbíhají sliny a vzpomněla jsem si, jak skvělé dělali v Itálii

Milé ženy-in, máte poslední příležitost poslat příspěvek na dnešní téma na: redakce@zena-in.cz

 

Reklama