Každé páté české dítě si každoročně přivodí úraz vyžadující lékařské ošetření. Na 30 tisíc dětí musí být hospitalizováno. A kde jim hrozí největší nebezpečí? Paradoxně tam, kde to znají nejlépe – doma.

Rodiče se o své děti obvykle nejvíce strachují, když je mají mimo dohled, obzvláště pak v cizím prostředí. Realita však ukazuje, že největší obavy by měli mít, když jsou jejich ratolesti doma. Statistiky Národního registru dětských úrazů jasně ukazují, kde dětem hrozí největší nebezpečí – ke čtyřem z deseti zranění dochází uvnitř domu nebo bytu a v jeho bezprostředním okolí! Ve známém prostředí dokážou děti vymyslet tisíce kreativních a poměrně nebezpečných způsobů, jak se zabavit, a řada z nich může bohužel skončit neštěstím.

kid

Skoky ze skříně, nůžky do zásuvky…

Pády po hlavě ze schodů, popáleniny nebo opařeniny po „průzkumu“ sporáku v kuchyni, řezné rány o nože nebo jiné ostré předměty, ale také zlomeniny prstů po přivření do dveří. Nemluvě o skocích ze skříně, strkání nůžek do zásuvky, rozbitých hlavách a vyražených zubech při vodních bitvách ve vaně či otravě při ochutnávání tekutin z barevných lahví, které maminka používá na úklid. Spektrum dětských zranění, k nimž dochází přímo v domácnosti, je velice široké a často i naprosto neuvěřitelné. „Obecně mezi nejčastější dětské úrazy patří různá zhmoždění svalů, šlach a cév, a také podvrtnutí, které tvoří třetinu všech dětských úrazů. Velmi frekventovaným úrazem jsou i zlomeniny, nejčastěji v oblasti rukou – kosti loketní, vřetenní a prsty,“ vyjmenovává Martin Švec, produktový ředitel pojišťovny MetLife. Z těžkých úrazů je pak častý otřes mozku, zlomeniny lebeční kosti, povrchová zranění hlavy a popáleniny. Nejvíce úrazů pojišťovna MetLife eviduje u dětí ve věku od 1 roku do 3 let, které se učí chodit a běhat, a pak u starších dětí od 10 do 12 let.

Zábrany pro malé průzkumníky

kid

Nejnebezpečnějšími místy v domácnosti jsou podle statistik obývací pokoj a ložnice (10 %), riziková je také kuchyně (5 %) a schodiště (3 %). Dalších 10 % dětských úrazů se odehraje v jiných prostorách domácnosti, ke stejnému množství dochází také na zahradě nebo v bezprostředním okolí domu. V polovině případů si děti zranění způsobí během hry nebo volné zábavy. Riziko mnoha úrazů lze přitom výrazně omezit, například použitím vhodných bezpečnostních prvků – na okna, dveře, skříňky či šuplíky v kuchyni je možné použít různé typy pojistek a uzávěrů, na schodiště nebo kolem nebezpečných předmětů lze malým průzkumníkům postavit různé zábrany. Na ostré rohy se využívají speciální plastové chrániče, pro elektrické zásuvky zase záslepky, které zabraňují tomu, aby se dítě poranilo elektrickým proudem. Technických řešení dnes existuje celá řada, riziko dětských úrazů však nelze zcela eliminovat. Důležitou součástí prevence je také správná výchova – mluvte se svými dětmi o rizicích úrazů a úměrně jejich věku jim vysvětlete, jak se správně chovat, aby neohrozili sebe, ani své okolí.

Kamarád, který vždy pomůže

kid

Kromě fyzické a psychické újmy dítěte přitom úrazy bohužel často znamenají také finanční újmu pro celou rodinu. „Závažnější zranění mohou představovat výdaje v řádech desetitisíců až statisíců korun, což může představovat citelný zásah do rodinného rozpočtu. Celá řada úrazů navíc vyžaduje také následné domácí léčení, které se neobejde bez dospělého dozoru. Ne každá maminka je v domácnosti a ne všechny rodiny mají k dispozici babičky či dědečky, kteří se o malé rekonvalescenty mohou postarat. Většinou tak jeden z rodičů musí zůstat doma, což se samozřejmě promítne do příjmů domácnosti,“ říká Martin Švec. Pojišťovna MetLife proto ve spolupráci s odborníky a rodiči připravila speciální dětské pojištění Kamarád, které v případě nepříjemné události převezme starosti spojené s léčebnými výdaji. V prázdninovém období, kdy pravidelně dochází k největšímu množství dětských úrazů, navíc Kamarád chrání dvojnásob - pokud se vaše dítě zraní během jakýchkoliv školních prázdnin, dostanete až dvojnásobné pojistné plnění. Stejně tak Kamarád nabízí dvojnásobné plnění v případě hospitalizace dítěte v zahraničí v rámci zemí EU.

Kamarád je ušit na míru dětem, ale myslí i na rodiče – spolu s jedním dítětem můžete pojistit až dvě dospělé osoby. Pojistnou ochranu si můžete libovolně zvolit sami, nebo si vybrat jeden ze čtyř výhodných přednastavených balíčků.

Až do 31. 1. 2016 svým dětem můžete sjednat dětské pojištění se speciální slevou 20 %, která platí po celou dobu trvání pojištění!

kid

A jak bezpečná je pro děti vaše domácnost? Otestujte se!

  • Léky v domácnosti

a.       Uchováváme zamčené na bezpečném místě

b.       Uchováváme na jednom místě, ale nezamčené

c.       Uchováváme různě po bytě

  • Čisticí prostředky v domácnosti

a.       Vždy uchováváme v originálních obalech, mimo dosah dětí

b.       Uchováváme v originálních obalech na vyhrazeném místě, kam se děti můžou dostat

c.       Přeléváme do PET lahví a uchováváme, kde je třeba

  • Elektrické zásuvky máme zaslepené či jinak chráněné

a.       Všechny

b.       Některé

c.       Žádné

  • Ostré hrany a rohy nábytku máme opatřené krytkami

a.       Všechny

b.       Některé

c.       Žádné

  • Jedovaté rostliny v domácnosti

a.       Nemáme vůbec

b.       Máme, ale ve výšce, kam děti nedosáhnou

c.       Máme mezi ostatními rostlinami

  • Skříně a police máme zajištěné proti převrhnutí

a.       Všechny

b.       Ty, kde převrhnutí hrozí (např. úzké vysoké kusy nábytku)

c.       Žádné

  • Protiskluzové podložky do vany či sprchového koutu

a.       Máme neustále připevněné ve vaně/sprchovém koutu

b.       Máme v koupelně, dáváme do vany/sprchového koutu, když se děti jdou mýt

c.       Nemáme

  • Dětské pojistky na oknech

a.       Máme po celém bytě/domě

b.       Máme ve vybraných místnostech (např. dětský pokoj)

c.        Nemáme

  • Zápalky a zapalovače v domácnosti

a.       Uchováváme zcela mimo dosah dětí (např. zamčené)

b.       Nenecháváme volně ležet, ale uklízíme do police/šuplíku

c.       Necháváme volně ležet, kde jsou zrovna potřeba

  • Sporák/varnou desku

a.       Máme vybavenou speciální ohrádkou či jiným vybavením

b.       Nemáme nijak zabezpečený

Za každou odpověď A si připište 3 body, za odpověď B jeden bod (kromě otázky 10, zde je B za 0 bodů), za odpověď C 0 bodů.

30 – 26 bodů – vaše domácnost je pro děti bezpečná, přesto však buďte ostražití

25 – 20 bodů – vaše domácnost je pro děti relativně bezpečná

19 – 15 bodů – vaše domácnost není pro děti příliš bezpečná

Méně než 15 bodů – vaše domácnost je pro děti nebezpečná