Dvacet let hřešili farář a jeho kolega v kostele Svatého Vincenta Ferrera na Floridě. Drobné peníze, které věřící v dobré víře vhazovali do kostelní pokladničky, tito služebníci Boží pěkně roztáčeli v hernách Las Vegas, nebo je utráceli za milenky.

O možná největším případu zpronevěry v dějinách katolické církve USA napsal britský list The Times.

Peníze nejprve pěkně ukryl v tajné skrýši pod stropem kostela v Delray Beach a později hezky cupitaly na účet.

Dnes 81letý John Skehan za ně podnikl hned několik výletů do Las Vegas, jeho v současnosti 66letý kolega Francis Guinan měl i milenku, někdejší knihovnici z kostela, s níž vyrážel na luxusní zahraniční zájezdy. Platil i její domácí účty a jejím dětem školné. Skehan dal zase přes čtvrt milionu za sbírku vzácných mincí.

Skehan se ke zpronevěře přiznal ve středu před soudcem a dvojici čeká řízení kvůli krádeži téměř milionu dolarů mezi lety 2001 a 2006. Za uplynulých dvacet let jde ale až o osm milionů. Za nezákonnosti z doby před rokem 2001 však už duchovním postih nehrozí vzhledem k promlčecí lhůtě.

Guinanův právník teď tvrdí, že jeho klient je nevinný. „To, že oba kněží pracovali ve stejném kostele, a jeden se přiznal, ještě neznamená, že můj klient je vinen,“ řekl obhájce.

Skehanovi hrozí 31 let za mřížemi, maximální trest pro Guinana by mohl být podobně vysoký. Proces s kněžími začne v březnu.

Bůh s nimi. Pokud na ně tedy není naštvaný tak jako farníci.

 

Reklama