Nedávno jsem se seznámila s výbornou bylinnou kosmetikou, prodávanou léčitelkou, která bylinkám velice rozumí, léčí jimi a nedá na ně dopustit. Když si na mě konečně udělala trochu času, vyptala jsem se jí, jak se ona dívá na to, jak se dnešní lidé vlastně stravují.

 

A paní Bartková se rozpovídala o tom, proč jsme jako národ na předních místech ve výskytu rakoviny tlustého střeva.

 

Jedním z největších hříchů nás, českých lidiček, je to, že máme ve zvyku do sebe cpát takzvaně „páté přes deváté“. Úplně nejlepší příklad je paní, která na podnikovém rautu obchází švédské stoly, v ruce veliký talíř, na který si skládá střídavě hromádky sladkých zákusků, slaných sušenek, pečiva, kousky grilovaného masa, zeleninu i ovoce.Takhle své tělo jen pomatete a zanesete si do něj plísně a čpavek.

 

S uzeninami a masem celkově bychom to neměli také přehánět. Nejzdravější z masa jsou jednoznačně ryby a drůbeží maso. Všechna ostatní masa jsou pro náš organismus hůře stravitelná. Nehledě k tomu, že uzeniny jsou prokazatelně rakovinotvorné a velice nezdravé.

 

Myslíte si, že jíte zdravě, když si na svůj talířek k masu, místo přílohy dáte kopec zeleninového salátu? Není to tak v případě, že maso i zeleninu jíte dohromady. Nejprve byste měli sníst zeleninový salát, nechat jej uležet v bříšku asi půl hodiny a až potom se pustit do masa. Pokud si pauzu neuděláte, spotřebuje váš žaludek všechnu energii na zpracování salátu a na maso nedojde, takže ve vás „leží“ zbytečně dlouho.

 

Pamatujte si také, že při každém jídle byste měli váš žaludek zaplnit asi jen do dvou třetin. Sami určitě víte, že když máte plný žaludek, cítíte, že to není až tak v pořádku. Jídlo vás tlačí, jste po něm unavení.

 

V jídle si také dávejte pozor na tvrdý sýr. Ten je nejlepší jíst nastrouhaný, protože jinak ho pořádně nedokážete pokousat a žaludek má velké problémy jej strávit.

 

Víte, jak často byste měli chodit na „velkou“? Určitě minimálně dvakrát denně. Poprvé nejlépe ráno, před nebo po snídani a potom kdykoliv během dne. Ani v tomto případě nejsou dobré žádné extrémy. Není v pořádku, pokud máte stolici sedmkrát denně, ale ani pokud nejdete na záchod pět dní. Obojí značí, že ve vašem těle není něco v pořádku.

Ideální stolice nemá být ani řídká, ani trhaná, ani příliš tuhá (bobky).

 

Co je důležité, i když to tak nevypadá, je to, v jakém prostředí jíme. Jíte při televizi, čtete si při jídle noviny, nebo se hádáte s manželem? Tak to je všechno špatně. Jíte ve stresu, takže vaše tělo v klidu netráví a zanáší se.

Najděte si na jídlo čas a jezte v pohodě. U jídla se nerozčilujte, nehádejte, nečtěte a nedívejte se na televizi.

 

Máte-li malé dítě, zapomeňte na to, že je budete nutit do jídla. Tím v něm vytvoříte odpor k jídlu, a  když se přece jen nají, jí ve stresu, a tělo opět není schopno trávit. Hlídejte pouze, jestli vaše děti dost pijí a věřte, že budou jíst tolik, kolik budou potřebovat.

 

Poslední, o čem bych se chtěla zmínit, je kojení. Pokud není kojící maminka zdravá, má v sobě plísně, jasně je předává přes mateřské mléko miminku. Potom se není co divit, že i když by kojení mělo miminka chránit před alergiemi a různými nemocemi, mnohdy tomu tak není. Je to proto, že do miminka se dostává všechno z maminky, tudíž i plísně.

 

A jak se dá zaplísněné a jinak znečištěné tělo vyčistit? Zázračné je v tomto případě přírodní antibiotikum, tea tree olej, který můžete užívat vnitřně, ale i zevně na nejrůznější nemoci a bolístky. Je ovšem důležité se o takovéto léčbě poradit s odborníkem, lékařem nebo léčitelem.

 

Dbejme proto na to, co jíme, jak to jíme a pečujme o své zdraví. A není to jen o klasické medicíně, ale i o léčbě pomocí bylinek. Věřte nebo ne, takové bylinky leckdy pomůžou i tam, kde už si klasická medicína neví rady.

 

Z povídání léčitelky Daniely Bartkové sestavila

              
Reklama