Co dokáže člověka v mrazivé zimě zahřát více než čistá láska? Zvláště na svátek patrona zamilovaných? No přece pěkně nahřátý termofor! Máme pro vás výběr hned několika druhů, ke kterým se dá přitulit daleko pohodlněji než k nepohodlnému partnerskému ramenu.

Učinili jsme průzkum trhu, zaměřený na termofory. Proč? Překvapilo nás, jak velké množství typů je dnes dostupné. Těm klasickým, plněným horkou vodou, totiž pomalu odzvání hrana...

Chemické termofory

gelovy
(foto: www.tiskpro.mimishop.cz, cena: 39 Kč)

Asi jste je už viděla a možná je i používáte. Jsou to různě velké polštářky, které můžete nosit třeba v kapse kabátu a zahřívat si jimi promrzlé ruce. Stejně tak dobře se dají ale přikládat na prohřátí bolestivého místa. Lupne se kovovou destičkou a je teplo! Princip ohřívání je v chemické reakci studeného roztoku vody a octanu sodného s kovem. Reakce způsobí vysrážení krystalků a ohřátí nově vzniklé směsi uvnitř polštářku až na teplotu 55 °C.

 • Jak dlouho udrží teplo: podle velikosti, cca 40 minut
 • Nevýhoda: po použití se musí povařit, aby se mohl znova použít, nelze regulovat teplotu
 • Lze použít i jako chladivý obklad: NE

Rašelinové termofory

rašelina hřeje
(foto: www.esme-eshop.cz, cena: 355 Kč)

Teď pozor, jsme u profíků! Rašelinové termofory se totiž používají hojně jako zdravotní. Třeba v masážních salonech pro rozehřátí svalstva. Mají různé tvary, určené přesně na konkrétní místa lidského těla (k nahřívání krční páteře, bederních svalů...). Nahřívají se nad vodní párou nebo v mikrovlnné troubě. Ideální jsou při bolestivých svalech nebo po úrazech a při revmatizmu. Nahřívají se v mikrovlnce, nebo na radiátoru.

 • Jak dlouho udrží teplo: až 4 hodiny
 • Nevýhoda: když se poruší plastový obal, ve kterém je schována rašelina, můžete je vyhodit (lepidla se totiž teplem rozpouští, proto je nelze slepit, maximálně nějak teplem svařit)
 • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO

Gelové termofory

gelový trmofor
(foto: www.jednadvacitka.cz, cena: 95 Kč)

Jde o gel uzavřený v měkkém plastovém obalu podobně jako rašelinový termofor). Vyznačuje se schopností absorbovat chlad i teplo v rozmezí od -20 do +60 °C. Jeho použití je velice obdobné jako u rašelinového termoforu a využívá se hojně ve zdravotnictví, při sportu a rehabilitaci. Ohřívá se v teplé vodní lázni nebo v mikrovlnce. Vyrábí se i různě tvarované, třeba speciální na šíji. K sehnání je ale například i v podobě medvídka.

 • Jak dlouho udrží teplo: cca 30 minut
 • Nevýhoda: když ho proděravíte, je nadobro zničený, ale není to tak snadné, obal je celkem silný
 • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO

Lávové termofory

lavovy
(foto: www.unipro-czech.cz, cena termoforu: 1271 Kč)

Specialita pro tepelné fajnšmekry! Lávový termofor je naplněný čistou lávou, která udrží teplo opravdu dlouho. Používá se k podpoře uvolnění svalů, od bolesti břicha a zad, můžete ho použít i jako uklidňující polštář pro lepší spánek. Ohřívá se v klasické nebo v mikrovlnné troubě. V klasické troubě ho lze nahřát na opravdu vysokou teplotu.

 • Jak dlouho udrží teplo: při nahřátí na 45 až 50 °C vydrží 60 až 90 minut
 • Nevýhoda: pořizovací cena, v menší mikrovlnné troubě se hůře nahřívá, protože je docela velký - může tedy snadno dojít k zaseknutí při otáčení
 • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO

Termofory ze zrní a semínek

slon od Albi
(foto: www.elektro-internet.cz, cena: 279 Kč)

Tyhle termofory se vyrábí třeba z pohanky, špaldových zrn, lněných semínek, třešňových pecek a dalších podobných semen a zrn, ale i z hrubé soli. My se teď koukneme na zoubek pohankové variantě. Ta je vhodná zejména pro lidi, které mají často migrény, nebo bolesti hlavy vůbec, bolesti krční páteře a záhlaví. Pohankové polštářky jsou skvěle tvarovatelné, výborně se formují podle tvaru páteře. Na bolestivá místa tím pádem netlačí a krásně splní svou funkčnost. Díky těmto vlastnostem se s pohankovou náplní vyrábí i větší polštáře, nebo třeba plyšáci! Spánek s nimi je až antidepresivní. Nahřívá se opět na radiátoru či v mikrovlnné troubě.

 • Jak dlouho udrží teplo: podle druhu náplně a velikosti, v průměru tak 2 hodiny
 • Nevýhoda: olejová semínka (jako třeba lněná) brzy žluknou a nepříjemně páchnou, u plyšových hraček s touto náplní se některé kvůli velikosti nevejdou do běžné mikrovlnky a nedají se nahřát na větší teplotu, aby se neublížilo plyši
 • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO

A abychom učinili za dost klasice: termofory na vodu

na vodu
(foto: www.nej-drogerie.cz, cena: 151 Kč)

Termofor z pryže často doplněný obalem ve formě svetru, zvířátka, komické (nahý muž) apod. Nahřívá se nalitím teplé (ne vroucí) vody do 2/3 objemu.

 • Jak dlouho udrží teplo: různě, podle velikosti a materiálu obalu
 • Nevýhoda: Nepřizpůsobí se tvarem nahřívanému místu a manipulace s horkou vodou není nejpohodlnější
 • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO

Partner

Je dodáván zcela zdarma, ovšem při dlouhodobém používání mu klesá výkonnost a vyžaduje stále náročnější údržbu. Je také omezen svým teplotním rozsahem, který není příliš valný (obvykle okolo 36,5 °C). Když náhodou produkuje vyšší teplotu, bývá infekční.

 • Jak dlouho udrží teplo: celý život
 • Nevýhoda: nikdy nevíte, kdy selže
 • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO (ale z pravidla ve chvílích, kdy potřebujete hřejivý)

Kam dál?

Reklama