Jane Kendeigh

60926298e2a49cl.jpg
Foto: Profimedia

Americké zdravotní sestře Jane Kendeigh rozhodně odvaha nechyběla. Působila v letectvu a v pouhých 22 letech se v roce 1945 jako jedna z prvních zdravotních sester zúčastnila evakuační mise z bojů, které probíhaly v Pacifiku. Létala do válečných zón a byla vycvičená k tomu, aby následně ošetřovala raněné ve vysokých nadmořských výškách. Takto bylo evakuováno a ošetřeno přes milion vojáků a pouze 46 po cestě zemřelo. Jane Kendeigh se dožila 65 let.

Anna Benešová

1024px-Strasnice-jewish-cemetery-4917.jpg
Foto: Autor: Hynek Moravec – Fotografie je vlastním dílem, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2596642

Českou válečnou hrdinkou, která se nebála vyrazit přímo na bojiště, byla Anna Benešová. Absolvovala výcvik zdravotnice a za zraněnými vojáky se plazila v zákopech přímo na bitevních polích. Působila také jako velitelka radiostanice a velitelka spojení 1. brigády 1. československého armádního sboru v SSSR. V bojích o Kyjev sice utrpěla zranění způsobené střepinou dělostřeleckého granátu, ale dožila se 88 let.

Elaine D. Harmon

profimedia-0063507963.jpg
Foto: Profimedia

Statečné ženy nejen ošetřovaly nemocné, ale klidně se ujaly i řízení letadla. Elaine D. Harmon působila v amerických ženských pilotních leteckých službách (WASP). Sice se neúčastnila přímo bojů, ale prováděla testovací lety, přepravovala letadla nebo cvičila piloty. Zemřela v 95 letech v roce 2015.

Ruby Bradley

Colonel-Ruby-G.-Bradley-US-Army-Nurse-Corps.jpg
Foto: Ruby Bradely, U.S. Army, Public domain, via Wikimedia Commons

V americké armádě sloužila jako sestra i Ruby Bradley. V roce 1941 byla ovšem po útoku na Pearl Harbor zajatá japonskou armádou. Po přesunutí do internačního tábora v Manile poskytovala svým spoluvězňům lékařskou péči a sháněla jídlo pro hladovějící děti. Místo toho, aby svou přidělenou porci snědla, schovala si jídlo do kapes a pak ho rozdávala právě dětem. Po svém osvobození vážila pouhých 39 kilo. Aktivně se zapojila také do Korejské války, z armády odešla v roce 1963. Dožila se 94 let a zemřela v roce 2002.

Zdroj: The Museum of Flight, Maryland Womens Hall of Fame, USO Organization, Wikipedia