A na úplný závěr vybírám, ještě stále z velkého množství - poslední tři krátké příspěvky od čtenářek Knihovny, Monkee a Jitky Š.. Víc už jich opravdu nedáme.

Čtenářka s nickem Knihovna

Hezký den redakci a milým čtenářkám.

Na co jsem v historii naší země hrdá a na koho? Někdo se mnou asi nebude souhlasit. Jsem možná naivní? Ale jsem hrdá na sametový konec totality v čele s Václavem  Havlem. Když teď poslouchám, jak bojují a bojovali s totalitními režimy v Egyptě, Sýrii, Lýbii a Tunisu, tak ráda vzpomínám, jak u nás vše proběhlo s noblesou a inteligencí. Jsem hrdá na pana prezidenta Václava Havla. Měl otevřený svět, všude ho přijímali s úctou a obdivem. Jeho myšlenky a existence mi dávaly stále naději a optimismus. Loni když zemřel, tak jsem si uvědomila, jak mi bude pan prezident chybět a opravdu chybí. Jeho komentáře, nadhled a úsměv. Při prosincové minutě ticha na Václavském nám. jsem se dívala na jeho usmívající portrét na budově Muzea a vnímala jsem stejnou soudržnost jako před 22 lety. Odešel člověk a s ním i etapa, na kterou jsem hrdá.

Knihovna

Čtenářka s nickem Monkee

Na co jsem v naší historii hrdá?
Špatně položená otázka!
Naše historie se sice skládá z různých činů a počinů, ale ty všechny byly zapříčiněny konkrétními osobami. A proto můžu být hrdá jen na lidi (a nebo se za ně taky stydět). Jsem ráda, že se jich v naší historii dá najít velmi mnoho a proslavili naši zem do odlehlých koutů světa. To, Že nastalo husitské období, zapříčinila výrazná osobnost Mistra Jana Husa, to, že české země ve středověku vzkvétala, zapříčinila vzdělanost a osvícenost panovníků, například Karla IV., ale hlavně(!) jejich rodičů či pěstounů, kteří je ke vzdělání vedli.
A proto neztrácím naději ani v dnešní době, protože vím, že stále mezi námi existují  rodiče, kteří vědí, že vzdělání a vlastní zkušenost jsou vklady, které jejich dětem nikdo nikdy nevezme, a za které jim jednou ty děti (alespoň v duchu) poděkují.
Tak jako já. Mami, děkuju.

monkee

Čtenářka Jitka Š.

Dobrý den,
hrdá jsem na všechny předky, kteří postavili v naší zemi nádherné památky, krásnou architekturu. A v současné době jsem hrdá na vědce, kteří patří např. v oblasti zdravotnictví ke světovým špičkám. Hrdá jsem taky na všechny Čechy, kteří dokážou být ještě slušní.

Hezký den

Jitka Š.

pozn. red.: Texty nebyly redakčně upraveny

___________________

A slušností dnešní téma také uzavřeme. Všem třem dámám děkuji za jejich krásné příspěvky, za chvilku nás už čeká závěrečné vyhodnocení.

Téma dnešního dne 9. května:
Na co jste v historii naší země hrdé?

(anebo nejste)

Vaše články budou jistě silná káva – a tu ode mě i dostanete. Mám ji už připravenou tady na stole.
Jde o dárkové balení Douwe Egbert

kava

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

 

Reklama