Model „žena v domácnosti, muž živitel rodiny“ je už v mnoha směrech překonán. Co se však stále ještě nezměnilo, jsou stereotypy o tom, jaká povolání jsou „mužská“ a jaká „ženská“. Tak například taková sekretářka, sestřička nebo uklizečka jsou povolání obvykle vnímaná jako ženská, zatímco řidič kamionu, voják nebo třeba horník je ve většině případů muž. Někdy jsou k tomuto rozdělení skutečně fyziologické předpoklady, nic však není bez výjimky a leckdy se jedná už jen o přežitek z dob, kdy prostě ženy nevykonávaly „prestižní“ povolání.

Přes všechny předsudky se dnes setkáme s mnoha ženami, pracujícími v různých nezvyklých profesích - s vojačkami, pilotkami, traktoristkami, ale také s manažerkami velkých koncernů, právničkami, političkami. A rozhodně ne každá práce, která je zajímavá, musí mít punc práce mužské! Například taková „hajzlbába“ má svým způsobem také zajímavé povolání - těch lidí, s nimiž se setká za svým způsobem poměrně specifických okolností... A takových profesí, možná na první pohled fádních, ale ve skutečnosti zajímavých, je určitě spousta!

SOUTĚŽ!!!
A protože každé povolání může být zajímavé, rozhodly jsme se vyhlásit velkou soutěž O nej... povolání. Jak bude probíhat? Pokud se chcete zúčastnit, napište na adresu redakce@zena-in.cz mail s předmětem POVOLÁNÍ a do něj uveďte, jaké povolání vykonáváte a proč vám připadá zajímavé. Pak se vám ozve někdo z redakce a připraví s vámi rozhovor - ať už písemně, telefonicky nebo elektronicky, jak se to oběma stranám více hodí (to aby se mohly účastnit i ženy ze vzdálených regionů :)) a ten pak pod hlavičkou soutěže „O nej... povolání“ uveřejní i s vaší fotkou „v pracovním“.

Na závěr soutěže si připomeneme všechna povolání, o nichž jsme psali, a pak vám necháme dostatek času k hlasování o tom, které vás nejvíce zaujalo. O vítězce, která obdrží moderní mobilní telefon Nokia 6300, tak rozhodnete vy!

Uzávěrka „přihlášek“ do soutěže (tedy mailů, v nichž nám napíšete o svém zájmu se soutěže zúčastnit) je posledního července. Mezi tím už samozřejmě budou uveřejňovány rozhovory s prvními přihlášenými. Délka trvání soutěže pak bude záviset na tom, kolik se vás přihlásí, ale předpokládáme, že k závěrečnému hlasování by mohlo dojít koncem prázdnin.

Tak neváhejte a přihlaste se! Třeba vyhrajete - a když ne, alespoň povyprávíte ostatním o svém úžasném povolání!

 

 

 

Reklama