Hrajete kuličky? Ne? A proč?

Jestlipak jste se alespoň na chvilku přenesli do svého dětství a zavzpomínali si na kuličky a cvrnkání? Měli jste hliněnky nebo skleněnky?

Jak by se mohlo zdát, hraní kuliček není jen výsadou dětí, které se je amatérsky snaží cvrnknutím dopravit do důlku. Kdepak, dokonce se v kuličkách pořádají i mistrovství (Prahy, ČR, i mezinárodní).

A když ne děti, tak jenom pánové? Taky špatně. Podle stanov Českého kuličkového svazu existují pouze kategorie juniorů a dospělých. Vyhlášení kategorií ovšem závisí na pořadatelích turnajů, takže se klidně může soutěžit pouze v jedné kategorii od 6-99 let (jako na Mistrovství Prahy o minulém víkendu).  Jak říká Petr Šejba, prezident svazu: "Hrají ženy i muži, většinou je poměr účasti 50/50. Teď z jara možná byla mírná převaha mužů."
A když se podíváte na národní žebříček letošního roku, zjistíte, že z 23 seniorů je právě 7 žen.

S hráči je to jako s vínem - věkem zrají. Hraní kuliček není totiž jen tak obyčejnou zábavou, je to hra taktická, a proto je ke hře kromě nadšení třeba i psychické odolnosti. Všechny typy turnajů jsou otevřeny pro všechny hráče, takže můžou hrát jak členové, tak i nečlenové Českého kuličkového svazu (ČKS), zkušení i absolutní začátečníci.

Pokud už přemýšlíte nad účastí, svojí nebo člena vaší rodiny, na nejbližším turnaji, je vhodné si sebou přinést "náčiní" - kuličky. Ty, aby odpovídaly stanovám ČKS, musejí být z nekovového materiálu a jejich průměr nesmí přesahovat 16,5 mm. Na klasickou hru je zapotřebí 10 kuliček, na extrémně prodlouženou 20, je ale lepší mít jich sebou víc, co kdyby se vám některá zakutálela... Ovšem pokud půjdete náhodou okolo nějakého turnuje, většinou pořadatelé mají i kuličky k zapůjčení.

A Petr Šejba vás, ženy-in vyzývá: "Přijďte se podívat na nějaký turnaj, zjistíte, jaké krásy přinášejí kuličky něžnému pohlaví."

Termíny turnajů, pravidla a další podrobnosti týkající se hraní kuliček, najdete na stránkách Českého kuličkového svazu, ze kterých bylo čerpáno.

Fotografie byly použity se svolením Českého kuličkového svazu.

 

                 
Reklama