Myslíte si, že kuličky jsou jen pro děti? Dospělí hrají kuličky. Pořádají se i celosvětové turnaje!

 

„Zpátky do trenek...“ zpívá písničkář Pavel Dobeš. Kdybyste včera v podvečer zavítali v Praze na Střelecký ostrov, jistě byste si pomysleli, že se tohoto sloganu chytili účastníci kuličkového turnaje. Láska k dětské hře v kuličky je nepřešla ani v dospělém věku.

„Pořádáme celorepublikový turnaj, pořádáme i světový turnaj, máme menší kluby. Všechno potom zastřešuje Český kuličkový svaz,“ řekl nám Petr Šejba, člen předsednictva Českého kuličkového svazu. „Náš svaz je jedním z nejaktivnějších kuličkových svazů na světě. Kuličky se hrají například ještě na Slovensku, v Německu.“

A Češi nejsou v tomto sportu oproti světu nijak pozadu. „V naší zemi se pořádal již několikrát Světový turnaj a od roku 2005 jsme jeho pravidelnými vítězi,“ říká Petr Šejba.

Myslíte si, že kuličky jsou jen zábavou pro muže? To ale není pravda: „Přesnou statistiku vám z hlavy neřeknu, ale myslím, že asi 30 % domácích hráčů jsou ženy.“

Český kuličkový svaz působí po celé republice, turnaje se hrají prakticky v každém větším městě. Kuličky může tedy hrát prakticky každý, hra je to nenáročná a zábavná, nevyžaduje v podstatě žádnou větší přípravu. Nemusíte na ni být nijak zvlášť fyzicky zdatní. Nejdůležitější je zvládnout techniku cvrnku, která však není příliš složitá:

Petr Šejba předvádí techniku správného cvrnku. 


Kdy jste naposledy hrála kuličky? Věděla jste, že kuličky hrají i dospělí? Jste soutěživý typ? Myslíte, že byste měla šanci v kuličkách obstát v celorepublikové nebo celosvětové konkurenci?

Reklama