Zima už definitivně předala vládu jaru. Přibývá krásných, teplých, slunečných dní. Dní, které lákají na krásný rodinný výlet. Hrady a zámky již začaly otvírat své brány návštěvníkům, tak proč si neudělat výlet právě tam? A třeba u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel!

klaster

Již před 28 lety (roku 1982) bylo rozhodnuto, že se 18. dubna bude slavit Mezinárodní den památek a historických sídel. Za vyhlášením tohoto významného dnu stála organizace UNESCO. Od roku 2001 má tento den i své každý rok jiné téma, jehož posláním je upozornit na danou problematiku. Letošním tématem je Dědictví zemědělské kultury, loni to bylo Kulturní dědictví a věda.
Poměrně zažitou a příjemnou tradicí je, že se na „den památek“ pořádají nejrůznější akce, přednášky, koncerty... Na hradech, zámcích a v muzeích se pro návštěvníky připravuje speciální program: někde zpřístupňují jindy nepřístupné okruhy či místnosti, průvodci provádí v historických kostýmech, pořádají se noční prohlídky...
Bylo by škoda nevyužít této příležitosti a nenavštívit nějakou památku v blízkém okolí.

Vybrala jsem pro vás namátkou pár hradů a zámků a dvě muzea, kde se můžete oslav Mezinárodního dne památek a historických sídel zúčastnit.

Jihočeský kraj

 • Klášter Zlatá Koruna

Navštívíte-li o víkendu 17.-18.4. klášter Zlatou Korunu, bude vám zdarma zpřístupněna II. prohlídková trasa.
http://www.klaster-zlatakoruna.eu/

 • Státní zámek Hluboká

Bude-li pěkné počasí (tj. ne silný vítr či déšť), můžete zdarma navštívit rozhlednu v hlavní zámecké věži.
Prokážete-li se zakoupenou vstupenkou z některého objektu ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (Český Krumlov, Zvíkov, Landštejn, Dačice, Třeboň, Domanín, Kratochvíle, Zlatá Koruna a Rožmberk, Červená Lhota, Jindřichův Hradec), máte prohlídkovou trasu „Reprezentační sály" zdarma.
http://www.zamek-hluboka.eu/

Jihomoravský kraj

 • Státní hrad Bítov

17. a 18. dubna 2010 nabídneme návštěvníkům mimořádné kostýmované prohlídky okruhu č.III. Hladomorna, mučírna, vězení - okruh je běžně otevřen pouze v červenci a srpnu. Prohlídky pro děti do 15 let ZDARMA a ostatním organizovaným výpravám mládeže bude poskytnuta sleva.
http://www.hradbitov.cz/

Karlovarský kraj

 • Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

Na Bečově se oslavy „dne památek" uskuteční o den dřív, tedy v sobotu 17.4. Od 15 hod na vás čeká bohatý program (slavnostní průvod, bubenická show, scénický tanec, ...), který bude moderovat Josef Klíma. Od 18 do 22 hod se můžete zúčastnit hraných nočních prohlídek zámku.
http://www.zamek-becov.cz/

Královéhradecký kraj

 • Státní zámek Ratibořice

V Ratibořicích se oslavy budou konat o den dřív, tedy 17.4. Tento den na vás čeká mimořádně zpřístupněný areál Panského dvora v Ratibořicích. Otevřeno je v čase 10-16 hod a na prohlídku se můžete vydat každou celou hodinu.
http://zamekratiborice.cz/

 • Státní zámek Opočno

O víkendu můžete navštívit mimořádně zpřístupnělou galerii s díly italské a vlámské malby - tzv. Skryté obrazy zámku Opočno, z období 17.-19. století.
http://www.zamek-opocno.cz/

Liberecký kraj

 • Zámek Zákupy

Ve dnech 17.-18.4. pro vás bude zpřístupněn jindy nedostupný Rytinkový salónek.
http://www.zamek-zakupy.cz/

 • Státní zámek Sychrov

Máte-li rádi barokní hudbu, můžete se dne 17.4. přijít pokochat koncertem Vivaldi orchestra Praga. Proč pokochat? Protože koncert je pojat nejen jako hudební, ale i jako vizuální představení - účinkující budou oblečeni v originálních kostýmech. Vstupné je 150 Kč.
http://www.zamek-sychrov.cz/

Moravskoslezský kraj

 • Zámek Kunín

Na zámku Kunín se oslavy konají jen 18.4. v čase 9-17 hod. Připraveny jsou pro vás speciální, „důkladné" prohlídky zámku vedené kastelánem - dozvíte se něco nového, zajímavého, co se jindy běžně jinak nedozvíte. Na první prohlídku se můžete vydat od 10 do 12 hod, na druhou od 14 do 16hod.
http://www.zamek.kunin.cz

Olomoucký kraj

 • Zámky Velké Losiny a Jánský vrch

Po oba víkendové dny (17.-18.4.) mají děti v doprovodu rodičů vstup zdarma.
http://www.losiny-zamek.cz/, http://www.janskyvrch.cz/

 • Státní hrad Bouzov

I zde je „den památek" po celý víkend zaměřen na děti. Pod názvem Oživlé obrazy se skrývají kostýmované prohlídky se soutěžemi pro děti.
http://www.hrad-bouzov.cz/

Plzeňský kraj

 • Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech

Z technických důvodů se oslavy „dne památek" konají již v pátek, 16.4. Vstup do všech expozic a výstav Vlastivědného muzea je zdarma.
http://www.muzeum.klatovynet.cz/muzeum/

 • Vodní hrad Švihov

Dne 18.4. si tu budete moci prohlédnout jindy nepřístupný sál ve druhém patře severního paláce a dobrovické kazetové stropy.
http://www.hradsvihov.cz/

Středočeský kraj

 • Hornické muzeum Příbram

V neděli 18.4. si budete moci prohlédnout všechny areály Hornického skanzenu Březové Hory v Příbrami a Památník Vojna za zvýhodněnou cenu - 5Kč.
http://www.muzeum-pribram.cz/

Ústecký kraj

 • Zámek Velké Březno

Kromě toho, že můžete shlédnout jindy nepřístupné části zámku, je pro vás nachystáno ještě jedno překvapení. Zámkem bude provázet sama paní hraběnka Chotková s mladým panem hrabětem. Prohlídky začínají každou celou hodinu od 9 hod, poslední prohlídka začne v 15 hod.
http://www.zamek-vbrezno.cz/

Rozhodnete-li se vydat na některou akci u příležitosti „dne památek", přeji vám, ať se vám váš výlet vydaří!