Pardubický kraj nabízí návštěvníkům celou řadu atraktivních zastávek, po kraji můžete cestovat i tematicky: od hradu k zámku a zase zpět. Milovníci historie si zde přijdou na své. Jaké hrady a zámky můžete na území Pardubického kraje navštívit?

mapa

1) Litomyšl: zámek zapsaný v seznamu UNESCO

LitomyšlTento renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou byl postaven v letech 1568- 1582. V roce 1999 byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Pro litomyšlský zámek je typický sgrafitová výzdoba, stěny zámku pokrývá více než 8 0000 sgrafitových psaníček a můžete se sami přesvědčit, zda je každé z nich jiné, jak se o nich traduje. Unikátní je i zdejší divadlo s dobovými dekoracemi z 18. století a zámecké sklepení, ve kterém je umístěna expozice soch Olbrama Zoubka. Součástí areálu je také budova pivovaru, kde se roku 1824 narodil významný hudební skladatel Bedřich Smetana.

2) Zámek Pardubice: unikát ve střední Evropě

zámek Dalším renesančním zámkem, který je na území Pardubického kraje, je zámek přímo v Pardubicích. Jedná se o sídlo, které představuje mimořádný přechod mezi hradem a zámkem. V takovéto podobě a rozloze nemá ve střední Evropě obdoby. Navštívit můžete stálou zámeckou expozici, projít se po gotických valech, nahlédnout do rytířských sálů či do zámecké kaple.

3) Hrad Svojanov: Tajemný hrad opředený legendami

SvojanovSvojanov je raně gotickým hradem, který se nachází na pomezí Čech a Moravy a leží uprostřed hlubokých lesů na břehu řeky Křetínky. Hrad Svojanov byl založen ve 13. století a patří k nejstarším kamenným hradům u nás. Do okolní krajiny se můžete rozhlédnout z hradní věže nebo se projít po vyhlídkovém ochozu na hradbách. Hrad je opředen celou řadou legend: například o správci, který dodnes jezdí na ohnivém býku kolem hradu nebo o zazděné paní Kateřině. 

4) Nové Hrady: České Versailles

nové hradyRokokový zámek Nové Hrady je perlou mezi památkami Pardubického kraje. Stavba z roku 1777 nebyla nikdy přestavována a dodnes si zachovala svou ryzí architektonickou podobu a pohádkový nádech. Navštívit zde můžete i První české muzeum cyklistiky, Galerii anglických klobouků a v zámecké farmě můžete obdivovat volně žijící jeleny a daňky.

Slatinany5) Zámek Slatiňany: Za krásou ušlechtilých koní

Areál zámku ve Slatiňanech je velmi rozsáhlý, můžete se zde procházet po anglickém parku, který zámek obklopuje a také si prohlédnout jednu z největších hipologických sbírek na světě. V zámecké expozici se seznámit s příběhy šlechtické rodiny Auerspergů, druhá expozice je věnována koním, procházku zámkem můžete absolvovat i s žokejem.

6) Zřícenina hradu Lichnice: Nová hradní vyhlídka

LichniceHrad Lichnice se v letošním roce rozrostl o novou rozhlednu. Dvě vyhlídkové plošiny poskytnou návštěvníkům výhled přes hradby do okolní malebné krajiny. Lichnice byla strážným hradem, proto byl dokonalý výhled vždy hlavní prioritou, dnes je opět možné shlédnout z hradeb do dalekého okolí.

Návštěvu hradu Lichnice můžete spojit se zajímavým výletem například do Lovětínské rokle nebo k Žižkovu dubu.

Moravská třebová

Dalšími hrady a zámky, které byste neměli po cestě po Pardubickém kraji minout, jsou zámky v Moravské Třebové a Cholticích, pozdně gotický hrad na Kunětické hoře, nejzachovalejší hradby si můžete prohlédnout v Poličce, za návštěvu stojí také například zřícenina hradu Košumberk u Luže.

 

Čtěte také:

Reklama