Na konci října, to jest za pár dní, se oficiálně uzavřou brány většiny našich hradů a zámků. Ovšem i zde platí, že kdo hledá, tak najde – pěknou řádku otevřených památek po celý rok, případně aspoň v rámci výjimečných akcí.

Pojďme se podívat na některé z nich.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Nádherný zámek na jihu Čech má otevřeno po celý rok (samozřejmě s výjimkou tradičního zavíracího pondělí). Zimní prohlídková trasa má navíc bezbariérový přístup.

Hluboká, www.vyletiky.cz

Kontakt: www.zamek-hluboka.eu

Tip navíc:

Když už budete na zámku, nenechte si ujít nedalekou ZOO. V zimních měsících je otevřena do 16 hodin a bude se líbit vám i vašim dětem. Zaparkovat se dá přímo u vchodu. V areálu se nachází také příjemná restaurace.

Karlštejn

Kdo by neznal hrad Karlštejn. Také ten vítá své návštěvníky během zimních měsíců (netýká se to bohužel žádaného okruhu Kaple svatého Kříže), ovšem jen o víkendech.

Karlštejn, www.vyletiky.cz

Kontakt: www.hradkarlstejn.cz

Až budete stoupat vzhůru od nádraží či parkoviště, zastavte se zhruba v polovině cesty v malé cukrárně (po levé straně). Je to jedna z mála provozoven, jež tam byla již v devadesátých letech a patří srdečným manželům, kteří drží ceny pro našince.

Karlštejn

Tip navíc:

O pár kroků výše po pravé straně pak uvidíte Muzeum Betlémů. Děti budou u vytržení z pohyblivého Karlštejnského královského betlému, kde k Ježíškovi pochoduje za tónů Smetanovy symfonie Má vlast sám Karel IV.

Kontakt: www.muzeumbetlemu.cz


Konopiště

Sezonu má také prodlouženou zámek Konopiště. Jeho interiéry můžete navštívit ještě v listopadu - o víkendech, ale také ve všední dny (objednané skupiny nad pět osob). A navíc je zde k vidění speciální „Lovecká trasa“, jež nabízí výběr interiérů ze všech standardních okruhů + prostory, kam se návštěvníci běžně nedostanou.

Konopiště, www.vyletiky.cz

Nezapomeňte si také udělat zdravotní procházku kolem vody a pokochat se pohledem na zámek - ať už v barvách podzimu, nebo v podobě zimního království.... (poznámka - momentálně probíhá v areálu odbahnění).

Konopiště, www.vyletiky.cz

Kontakt: www.zamek-konopiste.cz

Tip navíc:

Pokud pojedete vlakem do Benešova, zastavte se cestou na zámek či zpět v pekárně naproti nádraží. Vynikající chleba a různé cukrovinky vám udělají radost na duši a i na žaludku...


Zámek Sychrov

Od listopadu do března otevírá své brány denně od desíti do čtrnácti hodin překrásný zámek Sychrov.

Sychrov, www.vyletiky.cz

A pokud patříte mezi milovníky vánočních trhů, vězte, že se zde koná tradičně kouzelná předvánoční akce v čestném dvoře. V roce 2014 se tak stane ve dnech 29. a 30. listopadu. A možná bude mít zámek opět bílou peřinu...

Sychrov, www.vyletiky.cz

Kontakt: www.zamek-sychrov.cz


Dobříš

Překrásný zámek Dobříš a nádherným anglickým parkem je otevřen celoročně - a to včetně pondělí a již od osmi hodin ráno!

Dobříš, www.vyletiky.cz

Zámek Dobříš nabízí řadu zajímavých akcí, například lampionový průvod nebo adventní prohlídky s výstavou betlémů.

Dobříš, www.vyletiky.cz

Kontakt: www.zamekdobris.cz


Hrad Křivoklát

Na závěr jsem si schovala hrad Křivoklát. V zimních měsících je otevřen jen o víkendech (listopad až prosinec), případně jen v sobotu nebo po rezervaci (leden až březen).

Křivoklát, www.vyletiky.cz

Jako u všech předešlých tipů platí i zde, že je příhodné si aktuální informace ověřit těsně před plánovaným výletem... občas se stane, že dorazí filmaři, neboť naše památky jsou vyhledávané a oblíbené, a vše je jinak.

Křivoklát, www.vyletiky.cz

V prosinci je i zde láká k návštěvě tradiční vánoční trh s názvem Knížecí Advent na Křivoklátě. K dostání řada lahůdek, ale třeba také pravé české františky.

Kontakt: www.krivoklat.cz

Přečtěte si také:

Reklama