Hrady a zámky se dají navštěvovat z hlediska výuky a poznání, ale také s vtipem a humorem. O tom nás ve svém příspěvku přesvědčila čtenářka Selinka.

Dobré ráno.

K dnešnímu tématu mám jen stručný komentář. Hrady a zámky v sobě mají zajisté atmosféru, historii a tajemno, především ale mají schopnost zocelit Selinku do života.
Tak například zámek Hluboká. Filmový štáb točící zde Pyšnou princeznu si zajisté užil krásy zahrad, já zde zjistila, že ouško po včelím džiganci docela hodně bolí, napuchne do obřích rozměrů, ale protože nejsem alergik, tak se i někdy vrátí do původního stavu.
Helfštýn. Práce uměleckého kováře je zajisté obdivuhodná, ovšem lépe se obdivuje hez horečnatého stavu úpalu a následné závrati, které bych se vyhnula nesabotovat nošení apartního kloboučku, ve kterém jsem si připadala jako debílek. A navíc klobouky a čepice jsou jenom pro mimina.
I Starý Jičín má něco do sebe. Na schodech tam mají krásnou Bílou paní. Je poměrně malá, to musím vědět, protože jsem ji při zakopnutí obejmula jako poslední spásu na světě.
Vranov se mi taky líbil. Moc. Protože  i tam mají koutky se zelení, kam se dá blinkat. Babička od té doby  ví, že v horkém létě nemá dávat Selince na oběd smažený sýr s tatarkou a posléze na Vranov  přepravit lodí.

Oslovily mě i zahraniční památky. Tak třeba Tower. Jsem hrdá na to, že při sledování projekce krvavých dějin mě od projektoru neodtrhly ani sirény a lidé utíkající z místnosti. Angličani jsou profíci – požár ve vedlejší místnosti uhasili a mě nechali s pověstným anglickým klidem dodívat na dokument.
A majestátní Windsor. Je zde jedna místnost, kterou obkroužíte na pohyblivém pásu a kocháte se vystavenými památkami. Kocháte se do doby, než zapomenete z pásu sestoupit a když už si vzpomenete, do té doby neexistující plandavý kus oblečení se vám tam nějakým záhadným způsobem nezahákne a vy se nezřítíte na zem.

Už se těším na další výlet za památkami!
Selinka

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

 

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše))
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte typ na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků, dejte typy i na objekty méně známé.

Pište na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká ))

taft

 

 

Reklama