zamek

Kdyby se vás někdo zeptal, zda víte o jakémkoli hradu či zámku, který je otevřen i v zimě, pravděpodobně byste odpověděli Pražský hrad nebo hrad Špilberk v Brně. Dvě velká turistická lákadla ve velkých městech.

Jenže to nejsou jediné památky, které můžete během zimy navštívit. Samotnou mne překvapilo, že napříč celou republikou jsou hrady a zámky, které vítají návštěvníky i mimo hlavní turistickou sezonu. Část z nich otevírá brány jen pro větší, předem objednané skupiny. Jiné ale můžete navštívit, jako by ani zima nebyla, jako by turistická sezona byla v plném proudu.

Připravila jsem si pro vás přehled náhodně vybraných hradů a zámků, které v těchto dnech můžete navštívit. U památek, které se otevírají jen pro objednané skupiny, uvádím pouze odkaz na příslušný web. Potenciální návštěvníci si tam potřebné informace (telefon, minimální počet osob...) mohou snadno dohledat.

Jihočeský kraj

Od listopadu 2009 do března 2010 je pro zájemce připravena „Zimní prohlídková trasa". Otevřeno je každý den s výjimkou pondělí v čase 10-16 hod.

Na internetových stránkách tohoto hradu se můžete dočíst, že již tuto zimu pro vás připravují novou prohlídkovou trasu. Konkrétní datum zpřístupnění ale dosud není známo, sledujte proto uvedené stránky, kde budete zavčas informováni.

Jihomoravský kraj

Návštěvníky láká vtipným sloganem „Ohřejte se v lednici". Navštívit můžete zámecký skleník či zámecké jízdárny s expozicí mořských i sladkovodních ryb. Pořádají se i vyhlídkové okružní plavby. Prohlídka samotného zámku je ale jen pro objednané skupiny.

Zámek je sice uzavřen, ale každou první neděli v měsíci se v zámeckém areálu koná burza starožitností a sběratelských kuriozit. Prodeje i nákupu se může zúčastnit každý příchozí.

Karlovarský kraj

V měsících listopad až březen je vám hrad k dispozici denně v době 9.00-16.00 (poslední prohlídka začíná v 15.30)

Královéhradecký kraj

Liberecký kraj

Tento zámek je otevřen celoročně, jen v měsících listopad až březen je návštěvní doba zkrácena: 10-14 hod. Konec otevírací doby je zároveň i dobou poslední prohlídky. K dispozici vám jsou kromě trasy A i klenotnice, zámecká akvária, pohádkový svět (pro objednané) a park. Trasa B je přístupná jen o letních prázdninách.

Moravskoslezský kraj

Hrad byl otevřen 2. 2. vernisáží výstavy „Pocta jazzové sekci". Návštěvní doba je (s výjimkou pondělí) 10-16 hod. Pohádkový svět strašidel a Miniuni - svět miniatur můžete navštívit od 29. 2.

Olomoucký kraj

Pardubický kraj

Další z památek, kterou můžete od listopadu do března navštívit. Otevřeno je o víkendech v čase 10-16 hod. Poslední prohlídka začíná v 15 hod, tedy hodinu před koncem návštěvní doby.

Plzeňský kraj

Středočeský kraj

Celoročně otevřený zámek zve k návštěvě v zimních měsících (listopad až březen) od 8.00 do 16.30 sedm dní v týdnu (tj. včetně pondělí).

Snad nejznámější český hrad otevře své brány návštěvníkům 27. 2., denně kromě pondělí.

Celoročně otevřený hrad má pro své návštěvníky připraveny tzv. tři barevné sezony. Zimní, „modrá sezona" je horkou novinkou. Trvá od 11. 1. do 26. 3. 2010, každý pracovní den včetně pondělí. Jen je potřeba se objednat.

Ústecký kraj

Celoročně otevřený zámek můžete v lednu a únoru navštívit od čtvrtka do neděle v čase 9-17 hod, od března do června pak denně ve stejném čase.

Kraj Vysočina

Mimo sezonu, tj. od října do dubna, můžete zámek navštívit od úterý do neděle v čase 10-15 hod.

Každý pracovní den (s výjimkou svátků) od listopadu do března je zámek otevřen pro návštěvníky od 8 do 16 hod.

Zlínský kraj

Poslední vybranou památkou je celoročně otevřený zámek Uherský Brod. Zavřeno má jen v pondělí, o svátcích a dnech pracovního klidu, jinak je vám k dispozici v časech 9.00-12.00 a 12.45-16.45.

Pokud jste v tomto přehledu nenašli svůj oblíbený hrad či zámek, nemusíte ještě zoufat! Zkuste sami zapátrat. Památek otevřených i v zimě je opravdu mnoho.

Snad vám tento článek bude inspirací a vy se vydáte na rodinný výlet. Hezky si ho užijte! :)

Reklama