Noční Vranov nad Dyjí, foto: Petr Macák

Hradozámecká noc, populární pro velké i menší návštěvníky, proběhne letos ze soboty 26. na neděli 27. srpna. A opět nám ukáže naše památky nejen v jiném světle, ale hlavně často obohacené o speciální programy - kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty atd.

Pokud ještě nemáte program na víkend a aspoň trochu vás láká naše úchvatná historie a stopy, které zde zanechala v podobě skvostných památek, nenechte si ujít tuto jedinečnou akci. Osmý ročník Hradozámecké noci se uskuteční na více než osmi desítkách památek po celé České republice a je opravdu z čeho vybírat. Tady jsou naše tipy:

Vranov nad Dyjí

Volná prohlídka potemnělého zámku bez průvodce. Jen za svitu svíček a lamp je možnost projít salony prvního patra, jedinečný sál předků a zámeckou kapli (viz úvodní foto).

Mnichovo Hradiště

Noční prohlídky interiérů zámku za účasti herců Městského divadla Mladá Boleslav (např. Petra Mikesky) a souborů historického tance, šermu a hudby Salome Chotouchov, Tempus Fugit a souboru Páni z Kolína.

Kost

Již šestým rokem nabízí hrad Kost, jenž je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo, v rámci projektu Hradozámecká noc večerní prohlídky s výjimečnou atmosférou. Prohlédnete si interiéry hradu, kapli a černou kuchyni. Přichystána je také prohlídka mučírny s katem...

Konopiště

Životními osudy arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho potomků vás provede Jindřich Forejt, milovník historie a znalec etikety. Večerní atmosféra dodá už tak působivým interiérům tajemné kouzlo.

Velké Losiny

Skutečné dobrodružství, na které budete potřebovat i vlastní baterku, zažijete během kostýmované prohlídky zámku - a to včetně místností 2. patra, kde se nachází i zámecká márnice.

Švihov

Na Švihově připravili tradiční oživené noční prohlídky, které vás přenesou do poloviny 16. století, kdy místní Rýzmberkové pomalu opouštějí své sídlo. Boj o dědictví svádějí synové Půty Švihovského Jindřich a Václav, kteří mají v této verzi docela smysl pro humor. I když spíš ten nechtěný...

Stránov

V přítmí zámeckých pokojů ožijí postavy a dávné příběhy zámku. Díky noční atmosféře se budete prý i trochu bát, až v živých obrazech prolnou skutečná historická fakta s legendami.

Kam ještě můžete v rámci Hradozámecké noci 2017 vyrazit?

P. S.: A pozor - na většinu akcí je nutná rezervace místa!

Přečtěte si také:

Reklama