V roce 1925 zahájila firma Inventor v Polici nad Metují výrobu stavebnice Merkur a od té doby kluci nechtěli k Vánocům nic jiného. Sestavit se daly vláčky, Eiffelova věž či kolotoč. Základem stavebnice jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu. Dílky se spojují šroubky a matičkami. Také zde objevíme i různé hřídele, ozubená a neozubená kola, ale i kladky či buldozerové pásy. Stavebnici můžete koupit i dnes.

Do teď si pamatujeme ten pocit, když jsme mohly neomezeně olizovat slaďoučké lepidlo ze známek. Protože si děti přejí být dospělými, byla dětská pošta přesně na míru. Obsahovala mini známky, razítko, obálky, dodací lístky, prostě všechno, co by měl správný pracovník na poště mít.


Hra Ukaž, co víš fungovala na principu magnetického systému a byla zároveň didaktickou pomůckou. Narozdíl od Vyděržaj, pioněr měla tedy nějaký smysl. Panáček nejprve vybral otázku v prvním kole a vy jste museli hádat odpověď. V druhém kole magnetek přitáhl správnou odpověď. Hru lze ještě dnes zakoupit zhruba za 599 Kč, akorát panáčka vystřídala figurka moudré sovy.


Socialistická hračka Vyděržaj, pioněr nás dodnes tak trochu děsí. Napětí sice nebylo tak velké, aby dítě mohlo zabít, ale přeci jenom, co kdyby mělo skrytou srdeční vadu? Hračka byla pro dva lidi, ale jen jednomu z „hráčů“ bylo do smíchu. Dnes už se naštěstí koupit nedá, ale někteří tatínkové ji mají stále ukrytou v zamykacím šuplíku a vytáhnou ji vždy, když je nějaká větší rodinná oslava.


Tatrovka přežila až do současnosti. Děti zmenšeninu opravdového náklaďáku milují. Ty, které jsou momentálně na trhu, už jsou jen věrnou kopií socialistické plastové hračky. Původně děti těšila v 70. letech, vyráběla jí společnosti PF Chuchelná a fakt je ten, že její prodej ani dnes neklesá. Český výrobce hraček Dino Toys, který Tatru vyrábí od roku 2014, nedávno dokonce rozšířil sortiment o mini verzi tohoto oranžového náklaďáku.


První krasohled byl vyroben v roce 1816 sirem Davidem Brewsterem. Skotský vědec ho vynalezl pouze pro své potěšení, ale protože s ním sklidil úspěch, nechal si ho o chvíli později patentovat. Dopadl však podobně jako český vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle. Došlo totiž k chybě, a tak za krasohled nikdy neviděl ani korunu. Slovo kaleidoscope je složenina z řeckých slov kalos=krása, eidos=tvořit a scope=divák.


Víte, že cvrnkání kuliček je jedna z nejstarších her na světě? Z archeologických nálezů se zjistilo, že ve starověkém Egyptě si cvrnkali lidi s kuličkami vyrobených z oblázků. Od té doby uběhlo již mnoho let a kuličky se těšily oblibě například i za dob královy Alžběty I. To se ještě hrávalo s kuličkami z mramoru. U nás si děti cvrnkaly s takzvanými hliněnkami a v srpnu roku 1999 byl založen dokonce Český kuličkový svaz.Mončičáci jsou hračky, které mají dětem přinášet lásku a přátelství. Původní název neurčitého zvířátka je Monchhichi a vyroben byl poprvé v Japonsku. Pan Sekiguchiho se nechal inspirovat německou panenkou, která ho přímo uhranula. Chtěl, aby jeho hračka nebyla přímo panenka, ale aby měla měkké tělíčko na mazlení, a tak se v roce 1974 zrodil první pár.

Dětská zbraň, která způsobila nejednu modřinu. Uličníci rádi obyčejné zátky vyměňovali za kameny či jiné tvrdé předměty. Některé špuntovky měly na provázku přivázaný „náboj“, který šlo ale lehce odstřihnout.

 
Hlastujte v anketě, nebo nám pište do komentářů, jaké další hračky jste měly doma vy.

Čtěte také:

Reklama