Stejně jako k noci patří neodmyslitelně hvězdy a měsíc, patří tak i k dětem hračky. Která z holčiček by nezatoužila po krásné panence z televizní reklamy? Který kluk by nepsal Ježíškovi o to fantastické autíčko na dálkové ovládání? A kdo z rodičů by dokázal odolat přáním svých dětí?

Bohužel, řada hraček nepřináší jen nadšený jásot našich nejmenší, ale může v sobě nést i skryté a velmi nebezpečné riziko…

 - Vysoká hladina hluku může způsobit poškození sluchu (bouchací kuličky) 

- Nebezpečné látky (především ftaláty) mohou vážně poškodit zdraví 

- Snadný přístup k bateriím je obrovským nebezpečím pro nejmenší 

- Malé části děti lehce vdechnou, spolknou 

- Nekvalitní barvy mohou způsobit otravu (obsahují olovo) 

- Nevhodné materiály mohou způsobit popáleniny (riziko vzplanutí) 

- Ostré části mohou děti ošklivě pořezat


Zakoupit nevědomky závadnou hračku je tak snadné…
Myslíte, že pokud hračky svým dětem nakupujete ve známém hypermarketu, ve značkové prodejně, či v útulném krámku, vyhnete se tak riziku, že hračka bude závadná, zdraví ohrožující? Omyl. V dnešní době totiž koupit nebezpečnou figurku, či autíčko, je velice snadné. A nejen u nás v ČR. Problém totiž netkví v prodejcích, nýbrž v samém výrobci, kterým je z velké části Čína.

Není tomu tak dávno, co nejen Evropu, ale i USA obletěla výstražná zpráva, která varovala před kupem autíčka Sarge s jedovatým olovnatým nátěrem, nebo figurkou Batmana, ze které odpadávaly magnety. Skutečně alarmující je i fakt, že značkový výrobce Mattel taktéž (nevědomky) distribuoval nebezpečné hračky.

  

Řešení problému v nedohlednu
Není v lidských silách kontrolovat každou hračku, která přijde na trh. Největší zodpovědnost tedy leží na samotném výrobci a je jen na něm, aby skutečně dodržoval normy. Ovšem jak se zdá, pojem norma řadě výrobců nic neříká. Jak si jinak vysvětlit, že jen v letošním prvním pololetí byla ČOI nucena zakázat prodej více než 6 000 hraček?
Samozřejmě jistá zodpovědnost leží i na dovozci, ovšem i zde kontrola selhává.


Jak se vyhnout riziku nákupu nebezpečné hračky?
Odborníci se shodují v jednom: nejjistější je nákup dřevěných, nebarvených hraček. Pokud přeci jen neodoláte pískací kačence, vždy dbejte na to, aby byla hračka vyrobena z tvrdého plastu. Měkčeným plastům se raději zdaleka vyhněte, právě ty totiž obsahují tolik obávané ftaláty.

Od roku 2006 mají jak výrobci, tak i dovozci možnost požádat o udělení značky Bezpečná a kvalitní hračka. Právě tato značka by měla zaručit skutečnou kvalitu výrobku. Pro její získání totiž musí výrobce splnit ještě přísnější normy, než nyní stanovuje zákon. 

Co možná nevíte
Jedním z nejoblíbenějších materiálů, které se používají na výrobu dětských hraček, je PVC (polyvinylchlorid nebo vinyl). Právě PVC totiž zajistí to, že hračka je měkká a dítě do ní může bez problémů kousat. Ovšem k tomu, aby PVC bylo skutečně takto měkké, je třeba přidat ještě změkčovače. A zde je kámen úrazu. Jako nejčastější změkčovač se totiž používá ftalátester.

Bohužel, toto změkčovadlo nemá tu vlastnost se na PVC vázat. Díky tomu se ftaláty z PVC uvolňují a děti při hrách mohou tak do těla dostat značné množství této látky.

Ftaláty by sice neměly zapříčinit akutní toxické otrávení, nicméně při delším působení na lidské tělo je zde riziko poškození jater, ledvin a dokonce jsou zde i obavy ze sterility.

 

Nafouklá bublina, nebo skutečné nebezpečí?
Nedalo mi to, abych se nezeptala hned několik maminek, jak tento novodobý problém vnímají ony. Jedná se jen o nafouklou bublinu, nebo podobná varování berou skutečně vážně? Vybrala jsem pro vás, zcela záměrně, dva naprosto odlišné názory:

Martina, 36 let (syn 4 roky): Samozřejmě mi podobné zprávy neunikly, ale mám pocit, že se jedná o další bublinu, která časem splaskne. Kdyby to bylo tak vážné, určitě by takové hračky nebyly nikde. Přestaly by se úplně vyrábět. Copak my neměli gumové medvídky a panenky? A copak se dřív ty hračky vyráběly jinak? Také jsme měli kousátka, a nevím o nikom, kdo by díky tomu onemocněl. Opatrnost je asi na místě, ale nic se nemá přehánět.


Iveta, 41 let (syn 2 roky, dcera 8 let): Ano bojím se, protože zdraví dětí je u mě to nejdůležitější. Jsem moc opatrná v tom, co a kde kupuju. Já vím, že je asi jedno, kde hračku koupím, ale prostě na tržišti bych nekoupila nic. Gumové hračky u nás nenajdete a dovoz z Číny už vůbec ne. Po tom, co všude slyším a čtu, to doma nechci.

A jak tento problém vnímáte Vy, milé ženy-in?
Kupujete dětem hračky bez obav, nebo se řadíte k těm, kteří se děsí ftalátů?
Kupujete hračky běžně na tržištích?
Či si vybíráte si pouze ty, které byly vyrobeny u nás?