Mohou udusit, pořezat, otrávit… Nebezpečných hraček je čím dál více. Každý rok jich Česká obchodní inspekce (ČOI) vyřadí desetitisíce.
Co je to však platné. O tom, že by zkontrolovali všechny hračky, si totiž mohou nechat jen zdát. A výrobky pro děti pak leží v regále či na pultech a čekají na své „oběti“.

 

 

Před několika dny celníci před prodejem zarazili 5000 plyšových medvídků (viz foto). Měli místo očí a nosu přilepeny malé části z tvrdé umělé hmoty, které by mohly děti odloupnout a zadusit se jimi. Pocházeli samozřejmě z Číny.

 

„Drtivá většina nebezpečných hraček pochází z Číny. Je ale třeba si uvědomit, že odpovědnost neleží na čínských výrobcích, ale na objednavatelích nebo dovozcích. Ti znají české či evropské normy,“ řekla pro Ženu-in mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Věra Picková. Mnozí výrobci proslulých značek si totiž nedělají problémy s tím, že v Číně nemají evropské normy, a spíše hledí na cenu výroby. Pak pod svým logem, které na lidi působí jako záruka kvality, zboží prodávají. „Nedávno si pro děti nebezpečné hračky nechala vyrábět firma Mattel (proslulá například nesmrtelnými panenkami Barbie, pozn. red.). Obsahovaly však mnoho olova, musela je nechat stáhnout,“ uvedla Picková.

 

Jak minimalizovat hrozbu

Raději nakupovat v kamenných obchodech, a ne na tržnicích. Větší záruku poskytují také české značky.

Ty, z nichž jdou sejmout malé části, nejsou vhodné, dítě by se mohlo zadusit.

Pozor na ostré hrany.

Malé otvory jsou nešikovné, dítě by do nich mohlo strčit prstík.

Nebrat nic, co má snadný přístup k bateriím.

Důležitá je prohlídka také proto, zda není hračka mechanicky poškozená.

Napovědět může i podezřelý zápach, který mohl vzniknout díky nevhodnému skladování.

Sledovat obal - měl na něm být uveden výrobce, dovozce, dále věk dítěte, pro který je hračka určena, a chybět nesmí především značka evropské normy pro bezpečnost - CE (Pozor! Číňané však takto označují výrobky určené k vývozu).

Nekupovat hračky přes internet.

 

Pozor na ftaláty!

Spoustu vad a nedostatků lze poznat na pohled nebo po prozkoumání hračky. „Nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou, či nejsou,“ říká Picková. V tom případě platí rada raději se vyhnout předmětům z PVC. Pokud už někdo kupuje plastové hračky, měl by volit tvrdý plast. Ten měkčený totiž může obsahovat jedovaté ftaláty.

 

Odborníci radí: Kupujte dřevěné výrobky

Inspektoři i další odborníci doporučují rodičům dávat přednost před plastovými hračkami raději těm dřevěným. „U nebarveného dřeva máte skoro stoprocentní jistotu, že nebude obsahovat žádné nebezpečné látky,“ říká chemik Jan Král. Takové výrobky jsou sice dražší, rodiče však svého potomka zaručeně před škodlivými chemikáliemi ochrání.

 

Do ostřejšího boje s nebezpečnými hračkami vyrazila česká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Chce zavést ještě přísnější podmínky evropské směrnice, která zakazuje používat karcinogenní, mutagenní nebo toxické látky, alergenní vůně a snižuje přípustné hladiny nebezpečných látek jako olovo či rtuť. A některé tyto vlastnosti mají i dovážené hračky!

 

Rothová navrhuje, aby směrnice dala členských státům právo likvidovat nebezpečné výrobky. „Celníci v evropských přístavech nezkontrolují ani jedno procento zboží, které lodě přivezou,“ píše na svém webu. Čína by podle ní měla pod tlakem směrnice EU zavést důsledné kontroly bezpečnosti výroby hraček už na svém území, pokud nebude chtít přijít o evropské trhy.

 

 

Příklady dalších nebezpečných hraček

 

Chrastítko FUNNY TOYS

Uvnitř chrastítka je kulička s korálky, která je vyrobena nevhodným způsobem – vyčnívá ostrý hrot. Manipulací chrastítka dojde k oddělení jeho částí (ve tvaru ruky), které se stanou ostrými.

 

 

 

 

 

 

 

 

Karnevalový kostým Pirate Wear

Obsahují ftaláty ve vyšší koncentraci, než je povolená hodnota.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koloběžka Scooter

Řídítka koloběžky, která jsou vyrobena z tenkostěnné trubky, nejsou opatřena žádnou krytkou. Vyčnívající části by mohly způsobit zachycení nebo poranění.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postýlka Alenka

U horních plastových držáků ocelových prutů se vyskytují ostré hrany a otřep. Ostré hrany jsou i na dělícím řezu na liště (zkoušky prokázaly, že dítě může lištu samo uvolnit a dále s ní manipulovat). V případě sundání ochranné lišty je drážka na postýlce nedostatečně opracována (postýlka obsahuje třísky). Existuje možnost poranění malého dítěte (poškrabání, drobné říznutí). V případě sundání ochranné lišty i možnost zadření třísek. Rovněž nelze zcela vyloučit, že v případě odloupnutí plastového loga dítětem existuje možnost polknutí či vdechnutí této malé části.  

 

 

Svítilna s bonbony Lamp Torch

Knoflíkové články jsou přístupné bez použití nástroje a jejich prostor může být otevřen bez provedení dvou na sobě nezávislých pohybů. Vzhledem k tomu, že se jedná o hračku v kombinaci s cukrovinkou, může při obnažení knoflíkové části dojít snadno k záměně s bonbonem a dítě by mohlo knoflíkový článek spolknout. Současně došlo k rozpadnutí celé „svítící části“ a vznikly zde ostré hroty -drátky od žárovičky. Tyto ostré hroty by mohly způsobit poranění dítěte.

 

 

Foto: Sdružení obrany spotřebitelů

 

Už jste se setkala s vadnou hračkou, která by mohla dítěti ublížit? Kontrolujete důkladně hračky, než je koupíte?

 
Reklama