Žaluzie, markýzy a rolety. Dotvářejí každý interiér, jsou zdobnou částí i zcela praktickou, která nás chrání před sluncem i před zraky sousedů. Dekorativní zastiňovací doplňky výrobci neustále inovují, jsou variabilní a pestré. Spoluvytvářejí celkový dojem interiéru a mnohde už nahrazují záclony. V místnosti je tak mnohem víc světla, je prodyšnější a působí rozhodně prostornějším dojmem, když ji nesvazují záclony a závěsy.

Zatemňující rolety
Ideálním řešením pro úplné zatmění, případně ale také jenom utlumení ostrého letního slunce, je zatemňující roleta. Do dětských pokojů se hodí například rolety s motivy oblíbených zvířátek, do obýváků a ložnic si můžeme vybrat ze široké barevné škály, ale volme spíš pastelové barvy než křiklavé. Rolety skutečně dodají místnosti styl a dokonce i originální vzhled. Vyrábějí se z tkanin, které odolávají nečistotám daleko víc než obyčejné záclony, a to je také jejich přednost, krom toho, že daleko víc než obyčejné záclony cloní slunci a světlu.

Plisovaná roleta
Příliš prudké a intenzivní světlo zkrotí a utlumí plisovaná roleta. Reliéfní tvar se hodí zejména do moderních prostor. Škála barevných odstínů přímo vybízí sladit barevnost přítmí s interiérem, pohrát si s barvami a vybrat tu, která se bude nejlépe hodit k zařízení místnosti. Některé plisované rolety jsou ještě opatřeny vrstvou thermo, která slouží jako tepelná izolace.

Předokenní markýza
Ti, kteří mají okna bytů na jihozápad, dobře vědí, jak intenzivně proniká do interiérů celodenní žár. Pro tyto účely je dobrá předokenní markýza, která chrání interiér před přímým sluncem, a přitom nebrání ve výhledu. Způsob jejího uchycení dokonce umožňuje větrání místnosti, aniž byste do ní vpustili byť jen jediný sluneční paprsek.
Jsou i takové předokenní žaluzie, které pohlcují nejen sluníčko a snižují intenzitu slunečního tepla, ale zároveň pohlcují hluk doléhající do místnosti z ulic nebo dvorů. Konstrukce takové předokenní žaluzie je sice mohutná, netřeba se ale této skutečnosti obávat, zkušení firemní montéři s ní velmi dobře poradí. Její velkou předností je to, že chrání okno před extrémními vlivy počasí a v zimě navíc výborně izoluje.

Lamelové žaluzie
Nebojte se jich, byť už je pomalu nahrazují ve všech směrech modernější. Svoji službu udělají vždycky. Snoubí v sobě klasickou eleganci s jednoduchostí. Intenzita zastínění je regulována buď klasickými řetízky, šňůrkami nebo, a to je novinka, pomocí posuvného jezdce a spodní lišty. Posuvný jezdec slouží k naklánění lamel a může být umístěn v jakékoliv výšce a žaluzie se ovládá pomocí lišty. Žaluzie mají tu výhodu, že je lze použít i v koupelnách a kuchyních. Některé povrchy mají také reflexní vrstvu thermo, která ovlivňuje propustnost tepla.                             

Jak jste vyřešila zastínění? Dáváte přednost žaluziím nebo roletám. Co je podle vás praktičtější a co elegantnější?


 

Reklama