„Zatím nechci mít žádného kluka. Ale všechny moje přítelkyně si o chození s chlapci vyprávějí. Nejsem nějaká divná?”

Vyšší třídy škol jsou plné dětí utrápených z toho, že je zatím nezajímá druhé pohlaví. Říkají si: „Co to se mnou je?”
Rádio, televize, magazíny i tlak kamarádů na vytváření časných vztahů zvyšují obavy. „Chtěla bych být oblíbená jako Káťa. Líbí se všem klukům. Určitě nikdy nebudu mít kluka.”

Zklamání, zraněné sebevědomí, tajné strachy a bolesti málokomu svěřují, zvláště ne rodičům.

I když vaše dítě možná nebude s nikým chodit ještě několik let, je důležité vědět, že mnoho sedmáků již nasbíralo s těmito vztahy zkušenosti. Vysvětlete, že společenská připravenost mladých lidí se rozvíjí podle jejich vlastního harmonogramu. Uvědomte si, že mnohem vyspělejší přátelé mohou způsobit v duši mladého člověka pěkný zmatek. Bez ohledu na to, zda již vaše dítě vyjádřilo nějaký zájem o tuto oblast, popovídejte si o tom. Jen pro jistotu. Můžete prolomit ledy vlastními vzpomínkami:

„Vzpomínám, že na druhém stupni dost chlapců a dívek začalo s chozením a randěním... a já? Mne to moc nezajímalo, ale nikdy bych se k tomu nepřiznal. To bych nepřežil. Ale vsadím se, že mnozí tehdy měli stejné pocity jako já."

Rozhovory o těchto problémech mohou uvolnit sociální tlaky, které vaše dítě zakouší. Proberte si pocity a situace, kdy se začíná projevovat zájem o druhé pohlaví. I když vaše dítě není připraveno (nebo nechce) o tom volně mluvit, neztrácíte čas. Dávejte stále na­jevo: „Budeš-li mít nějaké nepříjemné pocity, tak víš, že jsem tu pro tebe. Vyposlechnu si tě, zkusím tě pochopit a kdo ví? Třeba ti dokážu i pomoci."

Malá pomoc od přátel

Rozsah a hloubka sexuální výchovy, kterou by potřebovali žáci sedmé třídy, je často mnohem větší, než si rodiče uvědomují. Jedna matka se vyjádřila takto: „Než jsem skončila fakultu, nevěděla jsem ani půlku všech těch věcí.” A její manžel dodal: „Spoustu toho nevím ani dnes."

To je pravda. Za posledních pětadvacet let se odehrály v naší společnosti významné změny sexuálních postojů, chování a způsobu života. Dnešní dospívající jsou konfrontováni se složitými problémy. Rodiče často při poskytování nezbytných informací zjistí nedostatky ve vlastních sexuálních znalostech. Tak snadno se člověk cítí zahlcen: Co říci, jak to říci, kdy začít...

Pokud oceňujete a podporujete otevřenou rodinnou komunikaci o sexu, pokud uznáváte, že je nutno pohovořit o významných „dospěláckých” problémech, a pokud se zavážete k tomuto úkolu i přes nepohodlí nebo odpor, které vy či vaše dítě pociťujete při rozhovoru o těchto otázkách, pak jste na dobré cestě.

Specifika a praktické návody rodinné sexuální výchovy lze získat průběhem doby. Dnes již existují zdroje, které vám mohou pomoci. Mohou to být lékaři, psychologové nebo i duchovní, internet, televize....

Připravilo www.sexualne.cz

Reklama