kamion.jpg

Původní české vydání této hry jsme si mohli zahrát už před 30 lety. Před pár lety vydavatelství Dino přišlo s novým modernějším vydáním. Vše zůstalo při starém, akorát v novějším kabátku, s krabicí v designu kamionu, dřevěnými figurkami a kostičkami nákladu, které byly v původní verzi z plastu. Nejvíc se změnila mapa Evropy. Je nyní barevnější a hezčí. Stará herní mapa byla modro-červená a docela nudná.

Na začátku hry obdrží každý hráč 5000 v herních bankovkách a tři náhodné zakázky. Následně si každý zvolí barvu kamionu a položí ji na některé z políček na mapě vyjma měst. Další čtyři zakázky se vyloží z balíku, aby si z nich mohli následně hráči vybírat a kupovat další. Ty mezi sebou mohou dražit podle uvedených cenovek. Kdo dá nejvíc, tomu karta zůstane. Potom už můžeme vyjet s rozvážkami po Evropě!

IMG-20190918-122132-01.jpg
 
Během hry házíme kostkou a posouváme se ve směru své zakázky z místa nákladu do místa vyložení. Abychom mohli vézt více zakázek naráz, je dobré si přikoupit přívěs. Na výběr máme menší za 2000 nebo větší za 3000. Jakmile náklad dopravíme na určené místo, obdržíme peněžní odměnu ve výši, která je uvedena na kartičce zakázky.
 
Nic ale nejde tak snadno, jak by se mohlo zdát. Na cestě nás může potkat mnoho překážek. Když stoupneme na žluté políčko náhody, přečteme si kartu náhody. Ta nám může přinést výhodu nebo nevýhodu. Dalšími překážkami ve hře jsou cedule objížďky a zákazu vjezdu. Konec hry nastává tehdy, kdy se doberou karty zakázek. Vyhrává člověk, který vydělal díky svému cestování po Evropě nejvíc peněz.

kamionky.jpg

Hra je strategická a je třeba u ní přemýšlet o svých dalších krocích a možných krocích hráčů. Je však velmi zábavná a určitě bude bavit mladší i starší hráče. Doporučuje se od 10 let. Hrát ji můžete ve dvou až v šesti lidech a zabere to kolem hodiny a půl. Pokud budete chtít dobu hraní zkrátit, stačí hrát s menším množstvím karet zakázek.

Kamionem po Evropě je rozhodně zábavnější hrou než Dostihy, Monopoly nebo jim podobné hry, kde chodíte dokola po herním plánu, házíte kostkou a nakupujete. Pokud jste se k zajímavějším hrám ještě nedostali, pak vás kamiony jistě nadchnou. Hra si ale najde fanoušky určitě i mezi náročnějšími hráči. Snad je nebude její jednoduchost nudit. Výhodou je, že Kamionem po Evropě má poměrně jednoduchá pravidla, která rozhodně nebudete muset dlouho luštit a zabývat se složitou přípravou hry, než se vůbec dostanete k samotnému hraní.

Reklama