Kolem infekce lidskými papilomaviry (HPV, Human PapilomaVirus) a onemocnění s ní související panuje (nejen) mezi laiky mnoho neopodstatněných mýtů. Proto vznikla HPV College, sdružení odborníků, kteří se touto problematikou ve své profesi zabývají.
Pokud máte i vy pochybnosti - navštivte www.hpv-college.cz nebo napište na info@hpv-college.cz.

college

Rakovina děložního čípku může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace nebo i úmrtí pacientky. Počet nově nemocných se v České republice každoročně vyšplhá k tisíci. Zbytečně. Vzniku nemoci je možné zabránit systematickou prevencí.
„O rakovině děložního čípku je třeba mluvit. Máme k dispozici velmi účinnou prevenci, ale je potřeba, aby si lidé uvědomovali, jakému riziku se vystavují, když ji zanedbávají,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti a člen HPV College. „V České republice je prevence rakoviny děložního čípku zejména v rukou ambulantních gynekologů, kteří dívky a ženy poučí nejen o onemocněních, které infekce HPV způsobuje, ale také o možnostech a důležitosti primární prevence (očkování) i sekundární prevence (pravidelné gynekologické prohlídky). U velmi mladých dívek spolupracujeme s pediatry, kteří nám vzhledem k naší každodenní zkušenosti s HPV onemocněními často posílají své pacientky ke konzultacím ohledně vhodné prevence,“ dodal MUDr. Vladimír Dvořák.

Nenápadná infekce

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Během svého života se s ní setká více než 70 % z nás. Ani kondom nepředstavuje dokonalou ochranu. Infikovat a re-infikovat (znovu infikovat) se můžeme kdykoli v průběhu aktivního sexuálního života.
Očkování má smysl i po zahájení sexuálního života, existují důkazy, že je prospěšné pro ženy do 45 let. Stranou nestojí ani chlapci a muži - potenciální přenašeči i pacienti.

Informace hledejte ZDE.

Onemocnění původem HPV

collegeTo, že HPV určitých typů vyvolává karcinom děložního hrdla (rakovinu čípku), je již (doufejme) dostatečně známo. HPV však vyvolávají také genitální bradavice (condylomata) u žen i mužů, u žen předrakovinná stadia i rakovinu zevního genitálu a pochvy, u mužů (vzácněji) rakovinu penisu a řiti.
Vzácným, ale velmi nebezpečným onemocněním je tzv. papilomatóza hrtanu, což je onemocnění dětí, které se nakazí HPV od matky při porodu. V důsledku infekce vznikají v hrtanu výrůstky, které rostou a brání v dýchání.
HPV má souvislost i s rakovinou hlavy a krku (u obou pohlaví).