hovězí steak s šalotkovou omáčkou a chřestem

V dnešním receptu najdete samé výborné suroviny. Pěkně vyzrálý kus masa, jemnou šalotku a krále zeleniny. Chřest. Tuto skvělou jarní zeleninu si můžete čerstvou dopřát jen pár týdnů v roce. A její sezona začala právě teď. Proto užívejte a ochutnávejte. Chřest je totiž nejen velice chutný, ale i zdravý.

Ať už si do kuchyně vyberete bílý nebo zelený chřest, neuděláte chybu. Se zeleným je méně práce, stačí jen opatrně omýt, odříznout tvrdé konce a lehce tepelně zpracovat. Nebo podávat klidně syrový. Když jde o mladé výhonky, čerstvě sklizené, jsou výborné i křupavé tepelně neupravené.

bílý chřest

Bílý chřest je pro změnu lahodně jemný a hodí se na mnoho různých úprav. Sluší mu, když se nesnažíte zbytečně překombinovat chutě. Přelitý máslem a posypaný křupavou strouhankou, s holandskou omáčkou nebo v jemném chřestovém krému. Tak chutná nejlépe. Nebo s kusem pořádného, vyzrálého, hovězího masa. Jak jsme to zkusili my.

Suroviny

  • 4 ks vyzrálého hovězího masa na steaky (jeden cca 150 - 250 g, podle strávníků a jejich hladovosti)
  • 1 svazek bílého chřestu (asi 400 - 500 g)
  • 2 šalotky
  • sůl a pepř
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • kousek másla
  • přepuštěné máslo

Postup

Maso na steak si vyndejte z lednice asi hodinu před opékáním a nechejte ohřát na pokojovou teplotu. Připravte si dvě pánvičky. Ideálně by jedna z nich měla být steaková.

Na pánev, ve které budete připravovat chřest, dejte asi dvě lžíce obyčejného másla.

Bílý chřest pořádně oloupejte a odkrojte dřevnaté konce stonků. Nic z chřestového odpadu nevyhazujte. Příště si připravíme výbornou chřestovou krémovou polévku.

chřest na másle

Oloupaný chřest si připravte na talíř, steak také. Rozpalte obě pánvičky. Tu steakovou opravdu pořádně a naplno. Připravený steak dejte doprostřed rozpálené pánve. Ta by měla být rozpálená tak, že se z ní bude kouřit. Položte steak a na pánev přidejte trochu přepuštěného másla. Teď si hlídejte čas. Steak budete z každé strany opékat zhruba pět minut. Nesmíte ho spálit, ale zároveň musí být hezky opečený.

Steak se opéká. Zapněte i druhou pánev, nechejte rozpustit máslo a dejte do ní nadrobno nakrájenou šalotku. Přidejte připravený chřest. Osolte a opepřete. Opékejte a průběžně chřestem pohybujte, aby byl opečený ze všech stran. Nemusí to trvat dlouho, jen až začne pěkně zlátnout.

bílý chřest s máslem

Opečený chřest vyndejte na talíř. Na pánvičce vám zbyla šalotka, pěkně ochucená chřestem, solí a pepřem. Vylijte do pánvičky smetanu a dejte prudce vařit. Měla by zredukovat svůj objem a zhoustnout. Chuť jí dodá šalotka s máslem, nemělo by být potřeba již dále dochucovat. Maximálně můžete podle chuti ještě lehce dosolit.

Mezitím se nám už určitě opekl steak. Vyndejte ho z pánve na nahřátý talíř, dejte na něj kousek másla a přiklopte talířem. Nechejte deset minut odpočívat.

steak s bílým chřestem

To je čas tak akorát dlouhý na to, abyste na nahřáté talíře připravili chřest a omáčku. Inspirujte se naším servírováním nebo si vymyslete vlastní. Odpočinutý steak můžete dát na talíř vcelku nebo nakrájet na plátky.

A pokud nevíte co dalšího můžete s chřestem uvařit a upéct (a nejsou to jen slané recepty), inspirujte se knížkou. Já jsem do ní také nahlížela a i když nakonec neuvařila přesně podle receptu, přeci jen mi byl jeden z nich inspirací.

bílý chřest

Knihu „V hlavní roli chřest“ napsala Mirka van Gils Slavíková a najdete v ní 50 receptů na chutná jídla s použitím zeleného i bílého chřestu. Mě zaujalo hned několik receptů, takže budu zkoušet a inspirovat se celou chřestovou sezónu.

Dobrou chuť přeje Elly.

Chřestová sezóna na našem magazínu

špagety s chřestem

závin s chřestem a jahodami

quiche s chřestem

Reklama