Na svých internetových stránkách www.veterina-info.cz odpovídá veterinář MVDr. Michal Čáp pravidelně svým čtenářům na jejich dotazy ohledně domácích mazlíčků. V jeho poradně přijde často řeč na témata, která jsou zajímavá a poučná i pro další chovatele, proto rady a doporučení pana doktora objevují čas od času i v naší rubrice Miláček chlupáček.
Je podzim, venku se ochlazuje, ale pejskaři chodí se svými čtyřnohými kamarády ven, ať je slunce nebo prší. Co odpovídá MVDr. Čáp na otázku chovatelky, která svého pitbula venčí v blízkosti jezera a často se stává, že do něj pes prostě skočí? Nemůže prochladnout nebo dostat zápal plic? Jak se to projevuje a jaká je vlastně normální psí teplota?

Pokud psík- pitbulík vběhne rozehřátý do vody, zaplave si, vyleze a běží dál, nesedne si a neprochladne, nemělo by to vadit. Když poběžíte přespolní běh, skočíte do vody rozpálená a uhřátá nebo když bude pršet a foukat vítr, nebude Vám nic vadit, pokud se budete aktivně zahřívat během resp.dostatečnou svalovou aktivitou. Stačí malá pauza na Tatranku bez svetru či větrovky a jste chorobná. Můj pes se koupe v lese v potoce pořád, až z něj pára stoupá, ale nikdy bych ho mokrého a rozpařeného nenechal ležet dvacet minut pod borovicí, zatímco bych čistil rybičkou houby v košíku.
Jak se projevuje zápal plic u psů? Apatie, horečka (40 a vyšší), kašel, nechutenství apod. Pokud máte fonendoskop na uších, popřípadě RTG snímek jsou příznaky pochopitelně daleko pestřejší. Jako laik nemáte příliš šancí stanovit mnohdy velmi variabilní diagnózu pneumonie, čili zápalu plic, a proto nemá smysl se zde rozepisovat o bližší klinice.
Koupání pitbula v jezeře bych vám ale vůbec nedoporučoval z jiného důvodu. Tito psi mají kůži velmi náchylnou k různým dermatologickým (kožním) ochořením a koupání ve volné přírodě, s následným zapaření či infekcí kůže, může být u citlivých jedinců jeden ze spouštěcích faktorů vleklých problémů.
Za normální teplotu u psa se považuje rozmezí od 37 do 39 stupňů. Pro nás v ordinaci je hranice 39° Celsia ještě v mezích normálu. Na rozdíl od lidí je fyziologické rozpětí tělesné teploty u zdravého psa velmi variabilní. Štěňata mívají teplotu ještě o pár desetinek (do 39,5°) vyšší.

MVDr. Michal Čáp