hovězí líčka na červeném víně

Do nedávné doby jsem ani netušila, že něco jako hovězí či vepřová líčka, která se dají uvařit, existuje. Setkala jsem se s nimi až z kuchyně mého oblíbeného „šéfa“ Zdeňka Pohlreicha. S nadšeným očekáváním jsme je ochutnali v restauraci Divinis a hned si je zamilovali.

Narazili jsme však na tradiční problém, když chcete v obchodě koupit cokoliv netradičního. Kde je sehnat? Při hledání na netu jsem objevila několik řeznictví, kde je prodávají. Bohužel všechna v Praze, tři sta kilometrů pro líčka nepojedu. V některých diskuzích psali, že jsou k dostání také v Makru. Musíme vyzkoušet!

Naštěstí se nám koupě líček povede alespoň jednou do roka, v době vánočních svátků. V řeznictví u nás na vesnici, když majitel poráží vlastní dobytek. I letos jsem si odnášela tašku plnou masa a za pár korun. Čekali jsme návštěvu přátel, a to takových, kteří dobré jídlo umí ocenit. Pustila jsem se proto do přípravy. Držela jsem se téměř zuby nehty receptu pana Pohlreicha.

Suroviny

hovězí nebo vepřová líčka
sůl a pepř
300 ml kvalitního červeného vína
1 cibule
kousek másla
2 + 2 mrkve
2 + 2 petržele
kus celeru
trochu vývaru
trochu rostlinného oleje
pár žampionů

majoránka

Postup

Ve velké pánvi si rozehřejeme oleje, na kterém osmahneme osolená a opepřená líčka, aby se maso zatáhlo. Dvě mrkve, dvě petržele a polovinu celeru oloupeme a nakrájíme na kolečka, přidáme k líčkům. Zalijeme vínem a vývarem a dusíme doměkka. Podle velikosti líček je to asi 3 hodiny. Hotová líčka se úplně rozpadají.
Maso vyndáme z omáčky, kterou prudkým varem zredukujeme na požadované množství a nakonec zjemníme a zahustíme kouskem vychlazeného másla. Dochutíme troškou majoránky.

Jako příloha je výborná bramborová kaše a restovaná zelenina. Zbytek zeleniny očistíme a nakrájíme na kolečka, žampiony na drobnější kousky. Společně orestujeme na pánvi, lehce osolíme, můžeme opepřit.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama