Máte rádi záhady? Pokud ano, jeďte se určitě podívat na Housku. Je to hrad nedaleko Prahy, směrem na Liberec.

Každý hrad je samozřejmě opředen nějakou tou záhadou. Dříve proto, aby si lidé měli co vyprávět,a dnes často i proto, aby město mělo z čeho žít. Čím větší záhada, tím víc je i návštěvníků platících tučné vstupné.

O hradě Houskasi můžete přečíst roztodivné pověsti, podivnými úkazyje přímo prošpikovaný. Pokud si je pojedete vyzkoušet na vlastní kůži, rozhodně nebudete zklamaní. Ne snad, že by vás bílá paní přímo tahala za rukáv, ale při troše vnímavosti prožijete přinejmenším nevšední odpoledne.

Průvodcem vám tady bude sám místní kastelán. Je to neobyčejně charismatický a zajímavý muž, na kterého budete ještě dlouho vzpomínat.

Už hradní kaple stojí za to, je prý vlastně originální zátkou, vytvořenou na díře do pekel. Ta podle legendy za žádnou cenu nešla zasypat a vylézaly z nípodivné bytosti, kterým místní začali říkat "nelidé".

Hrad je otevřený mimo sezonu o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin, v sezoněi ve všední dny mimo pondělí do 18 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 50 Kč, děti o dvacku méně. Rodinné vstupné je 140 Kč. Další informace najdete na www.hrad-houska.czPověst dále říká, že jakýsi odsouzenec k smrti tehdy souhlasil s tím, že bude do jámy spuštěn, aby poreferoval, co tam viděl, a bylo mu za to slíbeno výrazné zredukování trestu. Odsouzenec ovšem po pár metrech doslova sténal hrůzou -že raději zemře rukou kata, než by ještě pár metrů absolvoval. Když ho vytáhli, byl z mladíka šedivý muž, pokračuje pověst.

Kapli si přiexkurzi prohlédnete jako první. Kastelán vás upozorní, že citlivým osobám se v ní může udělat špatně. Pokud se vám nevolno neudělá, uvidíte velice zajímavé fresky, které pro člověka, který se alespoň trošku vyzná v historii, budou přinejmenším zvláštní. Nic podobného se jinde nevyskytuje. Dokonce má zde v podobě fresky podobenku i sám jeden"nelida". Co to je, nikdo neví.

I kdyby všechno z toho, co bylo řečeno, bylo možno napasovat do roviny bezmezné lidské fantazie, zbývá vysvětlit, co je na fresce a čeho se zde lidé tak nekonečně báli, že hrad byl jako snad jediný a proti všem zvyklostem opevněn zevnitř.

Bez zajímavosti není ani zelený salonek, kde můžete mít pocit, jako by vám někdo naložil za krk pražec. Pokud se zde nebudete cítit dobře, můžete vyčkat v loveckém salonku, který žádnými extrémně špatnými energiemi zatížen není.

Poblíž hradu stojí také socha svaté Ludmily, která je údajně schopna dobrému člověku, posadí-li se v její blízkosti a poprosí-li, pomoci od jeho trápení a sejmout břemena.

No a jestlise vám neudělá nikdenevolno, rozhodně se projdete velice příjemnou krajinou, která ani nemá výrazně náročný terén, takže je ideální i na utahání dítek.

Za tajemstvím nemusímedo Egypta, Anglienebo do Mexika. Výletů na záhadná i krásná místa s podivnými silami můžeme "spáchat" i ve vlastní zemi tolik, že nám na to možná jedna sezona ani nebude stačit. Na Ženě-intato místapostupně navštívíme.

http://anomal.cz

Reklama