Napomínáte své potomky, když se při přípravě domácích úkolů houpou na židli? Chyba! Nechte je, ať pokračují a začněte se houpat také. Je totiž dokázáno, že houpání uklidňuje, aktivuje mozek, čímž zvyšuje inteligenci a zlepšuje vnímavost. Dopřejte si proto spoustu houpání, a to v každém věku.Houpání působí pozitivně na lidskou psychiku i tělo. Je však nutné rozlišovat směr, kterým se houpete. Pohyb do stran uklidňuje a uspává. Také si vzpomínáte na kolébky, do kterých naše prababičky a babičky ukládaly miminka? Už tehdy asi věděly, že to není jen tak pro nic za nic. A zřejmě by to mohl být i recept, jak na dnešní hyperaktivní děti!
Když odrostou z kolébky, můžete je položit do houpacích sítí. Ty lze pověsit nejen na zahradu, ale i v bytě. Dokonce se k nim prodávají i speciální konstrukce, do kterých je zavěsíte a ušetříte si tak vrtání do zdí a stropu.Když dítě vyroste z kolébky, zkuste ho posadit na houpacího koně - houpání zepředu dozadu podle odborníků zvyšuje inteligenci a pomáhá v soustředění. Je tedy chybou odhánět potomky z koníka a plánovat jim jiný, "inteligentnější" program.
Předškolákům pořiďte houpačku, na které mohou i stát. Houpáním ve stoje se nejen zbaví přebytečné energie, ale hlavně se učí udržet rovnováhu, koordinovat pohyby a zároveň musí zpevnit celé tělo, čímž si trénují svaly a klouby.
Zdá se vám, že pro dospělé už je houpání nevhodné? Omyl. Zásady o houpání a vyšší inteligenci platí i pro ně. Proto renomované firmy vyrábějí pracovní židle, na kterých se můžete pohupovat. Některé typy spíš připomínají klekačky -  mají houpací podnož a dvě oddělená opěradla pro kolena a mohou být doplněné ještě opěrkou zad. Kromě lepšího soustředění tak pomáháte i svým zádům. Nemůžete se totiž jen tak rozvalit, ale nutíte tělo, aby bylo ve vzpřímené poloze, čímž si posilujete svaly a klouby podobně jako houpající se děti. V obchodech už ale objevíte i klasické kancelářské židle "na kříži", na kterých se lze houpat.Kašlete na zvyšování inteligence a zpevňování svalů, protože dáváte přednost sledování televizních zpráv v klasickém houpacím křesle? Výborně! Také tady jste totiž nuceni měnit polohu těla, čímž relaxujete aktivně a zpevňujete si tělo. O blahodárném vlivu houpacích křesel svědčí i to, že je nabízí čím dál více firem. Kromě masivních ušáků si lze koupit i moderní malá křesílka, která se vejdou též do minigarsonek. 

foto: archiv IKEA, houpacisite.cz a Pragonor