Každé dítě dnes ví, jak vypadá muchomůrka zelená. Víte ale, že v našich lesích číhá malý plyšový vrah, který vás zabije dost možná až ve chvíli, kdy už si s ním váš stav nemusí spojit ani lékaři? Diagnóza: selhání ledvin…
To je on!
Pavučinec plyšový. Celkem pěkná houba, kterou si podle mykologů může nezkušený houbař poplést například s václavkou nebo nějakým druhem penízovky. Naštěstí ne každý houbař se vrhá po penízovkách. Ovšem václavka je oblíbená například u těch, kteří rádi takzvané slimáky. Tedy houbičky naložené v octě.
A co je ještě horší, dokud je maličký, je velice dobře zaměnitelný s malým hříbkem. Tedy jakoukoli malou houbičku je potřeba trochu odlomit, abychom zjistili, co má pod kloboučkem!
Smrtelný koktejl zabíjí ledviny pomalu
Alkaloid zvaný orellanin je koktejlem deseti smrtících sloučenin, které jsou několikrát jedovatější než toxiny muchomůrky zelené!
Při troše neštěstí narazí takový houbař na tohohle zákeřného plyšáčka od července do října, kdekoli v listnatých lesích. Houba má dokonce příjemnou chuť. Prvních několik dnů se neděje vůbec nic, takže houbař pomalu na skvělou smaženici zapomněl.
Po třech až čtyřech týdnech se u něho objeví průjem a zvracení. (Tuhle fázi ale orellanin v těle někdy rád vynechá). Toxiny ale zatím v těle vesele nenávratně doslova rozkládají ledviny.
Příznaky přicházejí velice nenápadně, jako například zánět močového měchýře. Nastupuje celková únava, ztráta chuti k jídlu, sucho v ústech, zimnice a silné bolesti v kříži. Většinou teprve tyhle příznaky přivedou houbaře k lékaři.
Uplynulo několik týdnů od požití.
Lékaři se naskytne smutný pohled na již celkem slušně zdevastované ledviny. Houbaře, pokud je silný, může v téhle chvíli již zachránit jen doživotní dialýza nebo transplantace.
V prvotní fázi je jed v těle prakticky nezjistitelný!
Otrav je málo nebo se o nich neví
Podle pana ing. Landy z Ústřední mykologické poradny ČMS v Praze 1 je otrav touto houbou u nás přece jen naštěstí velice málo. Houbaři ji nesbírají, protože ji neznají. V sousedním Polsku mají s otravami pavučincem ovšem mnohem bohatší zkušenosti.
Smutné je, že o mnoha otravách se díky zákeřnosti tohoto záškodníka vlastně ani neví.
Ten má kliku!
Když jsem se o pavučinci a jeho „umění zabíjet“ bavila s kamarádkou Kamilou, hluboce se zamyslela a pravila. „Tedy ten můj bejvalej má ale sakra kliku, že se stihnul odstěhovat dřív, než jsi mi to řekla.“ :-)))))
Nový komentář
Komentáře
nikdy nesbíráme co neznáme..jistota je jistota
sbírám jen sucháče a praváky
díky za tenhle článek, v houbách se moc neyznám, ale táta je vášnivý houbař - fajnšmekr, sbírá hlavně praváky, bedle obchází a opovrhuje jimi, ačkoliv na množství naráží, sbírá je pouze, když mu výslovně řeknu;), že bych si ráda dala bedlové řízkyschválně mu dám tento článek přečíst, zda o tomhle plyšákovi ví
Ups.. tak to je dost drsná houbička, nechtěla bych se s ní setkat.
nEPOZNAM TO../../../images/smiles/sml15.gif
Zajímavý článek, václavky sbíráme, penízovky ne, ale že roste jakýsi podobný pavučinec jsem netušila
Jak vás nasere chlap uvařte mu guláš z pavučince.
Tak tyhlety houbičky já nesbírám než se jednou splést, to je lepší, sbírat jen ty, které opravdu znám a neriskovat, jestli to přežiji nebo ne
Pavučince znám , hojně rostou v krušnohorách . Pavučinec má pod kloboučkem takové jemné pavučinky, odtud asi název.Jeden z nich a sice náramkovitý se uvádí jako jedlý, ale já tyto houbičky nesbírám
Rikina — #68 ano, máš naprostou pravdu. Máme ho na zahradě na bezu.
Nestyda — #67 Mohlo by to být ucho Jidášovo.
Tak se houboví znalci předveďte. Co je tohle za houby?
nejraději je sbírám
houby rostou mě dokonce za domem,který mám u lesa
Rostou šak je taky mikro a teplo
rostou taky jsem jich par našla
houby opravdu rostou
ToraToraTora — #60
Wewerka — #53 rostou i růžovky
Houby nesbírám,moc je nemusím,krom žampionů a bedlí