Podle pediatrů je vhodnou dobou k dokrmování období kolem půl roku věku miminka. Prý se v ordinaci dětské lékařky vyskytla i maminka téměř ročního plně kojeného dítěte, která se divila, že miminko je pořád hladové a ona přece pořád kojí. Takže: dokrmovat ano. Dokrmování je přirozené a není třeba se ho obávat. Pozor ale na nechtěné odstavení! Příkrm by měl být opravdu jen příkrmem k mateřskému mléku a měl by být děťátku podáván lžičkou nikoli dudlíkem, aby „nezlenivělo“ a předčasně se neodstavilo.


Dříve se dokrmování zahajovalo lisovanou šťávou z jablek a mrkve, dnes je praxe jiná. Propaguje se hustá strava, která má miminku doplnit doposud jednotvárnou tekutou stravu. Takže se začíná strouhaným jablkem, rozmačkaným banánem a zeleninovými mixovanými polévkami. Dnešní obchody už nabízejí nepřeberné množství dětských přesnídávek v podobě polotovarů, které jsou vyráběné z kvalitních surovin bez přidání konzervačních látek. Všechny mají na etiketě uvedeno, pro jaký věk je ta která přesnídávka určena. Řešením (třeba na cesty) jsou i instantní polévky, o kterých jsme tady už psali. Spousta maminek si ale polévky připravuje doma sama (jak ostatně napovídá i anketa, kterou jsme vyhlásili na Ženě-in). Proč ne? Ale v tomto případě pediatři varují před podezřele krásnými velikými mrkvemi z trhu a podobnými přepychovými výpěstky, protože nikdy nevíte, jakým způsobem byly k nádhernému tvaru popoháněny. Proto dávejte přednost třeba méně výstavní zelenině ze zahrádky vaší babičky, o které ale víte, že nebyla chemicky hnojena ani jinak „povzbuzována“.


Co se týká čaje, můžete ve zvlášť horkých dnech miminku přilepšit troškou dalších tekutin, ale měla byste se držet následujících doporučení:
- čaj by měl být slabý, vhodné jsou speciální dětské směsi
- pokud čaj sladíte, tak jen opravdu maličko, tzv. pro chuť (vhodný je hroznový cukr Glukopur)
- podávejte čaj také raději po lžičkách (i když je to pracnější) a nepřehánějte to s množstvím
- nepřipravujte čaj z bublinkové vody, aby miminko nemělo zbytečně prdíky