Kromě toho musíte také zvolit tu správnou rýži na risotto. Nejvhodnější je rýže Arborio, Carnaroli případně Vialone Nano. Existují i další druhy, ale u nás nejlépe seženete tyto tři. Zakoupíte je v italských obchodech, ale už i v některých supermarketech. Hlavní rozdíl v těchto rýžích je ten, že mají vysoký obsah škrobu, který výsledný pokrm krásně zahustí a zaslouží se o krémovou konzistenci. Navíc jsou zrníčka této rýže schopny do sebe vstřebat mnohem více tekutiny, a tím pádem i chuti.

Je podzim, takže jaké jiné risotto než houbové? Použili jsme směs čerstvých lesních hub, které jsme právě přinesli z lesa. A opravdu ještě pořád rostou!

Suroviny na dvě porce

cca 160 –180 g suché rýže vhodné na risotto

2 šalotky

máslo nebo olivový olej

200 ml bílého vína

500 g lesních hub

masový nebo zeleninový vývar

parmezán

sůl a pepř

hrst  zelené petrželové nati

 

Postup

Šalotku si nakrájejte nadrobno. Snažte se, aby kousky byly co nejstejnoměrnější, jinak se může stát, že část šalotky už bude lehce připálená a část ještě nebude správně zesklovatěná.

Nerezový hrnec, který by měl mít silnější dno, dejte na plotnu, kterou jste zapnuli naplno. Nechejte ho zahřát a potom na něj vhoďte kousek másla nebo nalijte olivový olej. Hned po rozpuštění másla, u oleje ihned po nalití, nasypejte šalotku.

Teplotu můžete mírně ztlumit, ale ne moc. Šalotku opékejte, až zesklovatí.

Plotnu zapněte opět naplno a vsypejte k šalotce připravenou suchou rýži.

Zuřivě míchejte a nepřestávejte. Rýže během smažení změní barvu, trvá to asi dvě až tři minuty. Po celou dobu opravdu nesmíte přestat míchat, aby se rýže a šalotka nepřipálily. V této chvíli osolte a opepřete.

Osmahnutou rýži zalijte vínem. Opět při plně zapnuté plotýnce. A míchejte, čekejte, až se vám všechno víno z rýže odpaří a v hrnci už nebude žádná tekutina.

Nyní přidejte houby nakrájené na kousky. Asi čtvrtinu hub si nechejte stranou. Těmi ozdobíte hotové risotto.

Teď přišel čas na horký vývar. Ten jste si už ohřáli v hrnci na vedlejší plotýnce a začnete ho přidávat k rýži.

Přidejte vždy tolik, aby byla rýže těsně pod hladinou. Zrníčka rýže nesmí čouhat ven, ale nesmí na nich být ani moc tekutiny. Protože když neodhadnete množství vývaru ke konci vaření risotta, tak se může stát, že budete čekat, až se tekutina vstřebá, aby risotto nebylo moc řídké, a mezitím se vám rýže rozvaří. Proto vždy přidávejte po jedné naběračce, potom nezapomínejte míchat a nechejte vždycky přidanou tekutinu vstřebat do rýže a až následně přidávejte další naběračku.

Nezapomínejte průběžně ochutnávat.

Pokud pokrmu chybí sůl, dosolte co nejdříve, aby se vstřebala i do rýžových zrníček, a nejen do omáčky.

Mezitím, co se risotto vaří a vy ho stále hlídáte a občas mícháte, připravte si houby na ozdobení.

Houby nakrájejte na plátky a opečte pěkně dokřupava na trošce másla a olivového oleje. Klidně můžete přidat kousek slaniny nebo šalotku.

Asi po 20 až 25 minutách by mělo být risotto hotové. Jestli už můžete přestat s vařením, zjistíte jedině ochutnáváním a zkoušením, je-li rýže už dost měkká. Neměla by určitě být příliš rozvařená.

Přichází finální dokončení našeho mistrovského díla. Hotové risotto odstavte z plotny. Připravte si vychlazené máslo, několik kousků, a nastrouhaný parmezán (na dvě porce ideálně 100 g másla a 100 g parmezánu). Tyto dvě suroviny přidejte do hrnce a intenzivně míchejte, dokud se máslo i sýr nerozpustí. Risotto se tímto ještě zahustí a dochutí. Ihned servírujte na vyhřáté talíře.

Zespodu talíře několikrát pořádně bouchněte dlaní a správně připravené risotto se vám po talíři krásně rozleje.

Ozdobte křupavými houbami, nasekanou zelenou petrželkou a hoblinkami parmezánu.

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama