Dokonce i obchody tentokrát jakoby to braly vážně a jejich nabídky se předhánějí jedna s druhou. Výlohy září do dálek a lákají k letním nákupům.
Nejdominantnější je asi růžová s fialovou, která “tady byla” naposledy v 80. letech. Škála těchto barev je úžasně hravá, pozitivní, přivádí nositele i diváky doslova na “růžové” myšlenky, ale skrývá i určitá úskalí. Pro mladé dámy či zralé ženy může růžový či fialový kostýmek znamenat naprosté fiasko v jejich konzervativním zaměstnání a ne vždy je pak mohou brát jejich kolegové naprosto vážně. Psychologicky vzato se z takto oděných žen mohou stát příliš zranitelné a poněkud infantilně působící oběti. Platí to však skutečně pro místa jako je banka, soudní, právnická a realitní kancelář anebo vyšší manažerské pozice, prostě všude tam, kde je vyžadován “mužský úhel pohledu”. Možná ne náhodou se doporučuje růžová s fialovou pro ženy, které se chystají na jednání s ženou! Chcete-li přesto vlastnit něco růžového a fialového a sytých tónů se bojíte, pak máte možnost sáhnout po šeříkové či starorůžové barvě pudru. Pragmatismus se jich tolik nebojí a není jimi tolik rozptylován.
Chcete-li vypadat důstojně a přesto zachovat věrnost diktátu paní módy, můžete vybírat z nejrůznější škály všech ostatních barev. Přidáte-li do nich pomyslně bílou, vznikne to, čemu se říká právě pastelové či pudrové tóny. Módní tvůrci doporučují krémovou, pistáciovou, barvu vanilkové zmrzliny, broskvovou či meruňkovou, dále pak smetanovou, béžovou, barvu stepní usušené trávy anebo barvu opraných džín. Letošní trend pastelů sledují i tvůrci obuvi a módní vizážisté. Botičky-pantoflíčky na nízkém podpatku střídají sexy vyvedené letní lodičky s volnou patou a plnou špičkou a zdá se, že letošní sezónu vůbec neplatí to, co v těch předchozích. Černé je věnována minimální pozornost, daleko více se objevují právě výše zmíněné pastely. Také líčení k modelům a obuvi je navrženo lehké, jakoby průsvitné, o to více přitažlivé pro muže, kterým se líbí lehké make-upy.
Takže, až přijde parno, horko a nesnesitelno, sáhněte po něčem lehkém, po něčem , co připomíná pastelky. Pardon, pastely.


Lenka Miláčková