„Na našem balkoně se zalíbilo kolibříkům. Už několikrát jsme ho letos zastihli, jak saje sladkou šťávu z květin,“ volali letos lidé do rozličných rádií, novin a do zoologické zahrady. „Určitě to byl on!“
Podobných sdělení nebo dotazy na kolibříky v Čechách bylo letos hojně a v podstatě ve dvou etapách. První výskyt "kolibříků" spadal do velmi teplého června a druhá vlna byla zaznamenána v srpnu. Jsou to právě termíny, kdy k nám přilétají nikoli kolibříci, ale lišajovité můry, které v červnu přiletí a v srpnu se vykuklí jejich nová generace.
Tento druh můr se však vyznačuje na rozdíl od lišajů denní aktivitou, a to dokonce zvláště polední, odpolední, ba i večerní s jedinou podmínkou přímého slunečního záření. Jejich baculaté, jemnými chloupky porostlé tělo teplých, hnědooranžových odstínů, a především zvyk ponořit dlouhý sosák do květu a při sání nektaru vířit křídly už mnohé lidi svedlo k omylu se záměnou za kolibříky. Navíc široký zadeček s odstávajícími černobíle zbarvenými šupinami v představách zaměnitelný za rozevřený ptačí ocas a rozpětí předních křídel kolem 5 cm lehce rozehraje romantickou strunu fantazie. Falešní kolibříci se vyskytují především na okrajích lesů, ale i v zahradách a dokonce i na velkoměstských balkonech.
Na počátku jara, tedy v květnu a červnu se dospělí motýli snaží najít vhodného partnera za účelem vytvoření nové generace, takže už od srpna do pozdního podzimu (záleží na teple) se začínají objevovat jejich potomci. Bude-li babí léto pokračovat, můžete i vy spatřit svého českého "kolibříka". kdy se líhnou z kukel dospělí motýli. Za obzvláště klimaticky příznivých podmínek k nám přivane jižní vítr velké množství dlouhozobek svízelových, motýlů patřících do čeledi lišajovitých. Dlouhozobky se vyskytují nejen na prosluněných stráních a loukách, okrajích lesů, v stepních prostředích, ale rovněž v zahradách, parcích, na hřbitovech i ve velkoměstech na balkonech osázených především petúniemi. Samozřejmě, že navštěvují i jiné květy, např. mydlice, hadince, rozličné chrpy, kakosty, plaménky atd. Housenky si pochutnávají na různých druhzích svízelů. Na počátku jara, tedy v květnu a červnu se dospělí motýli snaží najít vhodného partnera za účelem vytvoření nové generace, takže už od srpna do pozdního podzimu (záleží na teple) se začínají objevovat jejich potomci. Bude-li babí léto pokračovat, můžete i vy spatřit svého českého "kolibříka".

Nataša Velenská