
Menstruační cyklus u ženy ve fertilním (produktivním) věku je řízen hormonálně a je individuální. Ne každá žena má cyklus pravidelný, ale z výzkumů vyplývá, že nejplodnějším dnem bývá ten čtrnáctý od začátku menstruace. Nelze na to ale stoprocentně spoléhat. Je mnoho případů, kdy žena otěhotní ihned po menstruaci, při menstruaci a klidně i těsně před menstruací. Jako antikoncepční prostředek je metoda plodných a neplodných dnů opravdu nespolehlivá a doporučuje se kombinovat ji s jinými (např. bariérovými) metodami.
Kolik času je vlastně potřeba k oplodnění? Vajíčko připravené na oplodnění „čeká“ na spermii jen 24 hodin. Oproti tomu spermie dovedou přežít a vyčkávat v pochvě ženy až 48 hodin. Pokud se „sejdou“, dojde k proniknutí spermie do vajíčka. Pokud nedojde ke splynutí, vajíčko se odloučí s částí funkční sliznice a je vyplaveno společně s krvácením ven z těla. Proběhne normální mentruační cyklus.
Podle pánů odborníků Ogina a Knause dokonce existuje jakýsi vzoreček pro výpočet plodných a neplodných dnů ženy. Je založen na odečítání čísel 18 a 11 od nejdelšího a nejkratšího dne cyklu. V případě pravidelného 28denního menstruačního cyklu tedy začínají plodné dny desátým dnem cyklu (výpočet: 28 – 18 = 10) a končí dnem sedmnáctým (výpočet: 28 – 11 = 17).
Při odchylkách v cyklu je postup jako v následujícím příkladu:
První krok: Od nejkratšího dne cyklu se odečte číslo 18 a výsledný den je prvním plodným dnem. Nejkratší den spočítáte v případě, že menstruaci dostanete dřív než obvykle, odečtením počtu dní od běžné délky cyklu – například dostaví li se o tři dny dříve a obvykle váš cyklus trvá 28 dní, je nejkratší den 25. den. (výpočet: 25 – 18 = 7)
Druhý krok: Od nejdelšího dne menstruačního cyklu odečtete číslo 11 a vyjde vám poslední plodný den. Nejdelším dnem se rozumí např. zpoždění menstruačního cyklu – pokud máte cyklus 28 dní a zpozdí se o 5 dní, počítáte za nejdelší den cyklu 33. den. (výpočet: 33 – 11 = 22)
Výsledek: Plodné dny v tomto případě začínají sedmým dnem cyklu a končí dvaadvacátým dnem.
Článek byl vytvořen ve spolupráci se šéfoperatérem a vedoucím lékařem oddělení konzervativní gynekologie a onkologické gynekologie Vinohradské nemocnice v Praze MUDr. Vladimírem Folaufem.
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #1

Tohle počítání nemusí být přesné, jsou individuální rozdíly. Lepší je měření teploty.