V každé chytré knížce se dočtete, že plodné dny ženy, která má pravidelný menstruační cyklus, jsou mezi desátým až sedmnáctým dnem počítaným od začátku menstruace. Jako nejjistější se uvádí den třináctý, čtrnáctý a patnáctý, kdy má žena ovulaci a vajíčko je připraveno k oplodnění. Zeptali jsme se gynekolga, MUDr. Vladimíra Folaufa, jak to vlastně s těmi “plodnými dny“ je.
Menstruační cyklus u ženy ve fertilním (produktivním) věku je řízen hormonálně a je individuální. Ne každá žena má cyklus pravidelný, ale z výzkumů vyplývá, že nejplodnějším dnem bývá ten čtrnáctý od začátku menstruace. Nelze na to ale stoprocentně spoléhat. Je mnoho případů, kdy žena otěhotní ihned po menstruaci, při menstruaci a klidně i těsně před menstruací. Jako antikoncepční prostředek je metoda plodných a neplodných dnů opravdu nespolehlivá a doporučuje se kombinovat ji s jinými (např. bariérovými) metodami.
Kolik času je vlastně potřeba k oplodnění? Vajíčko připravené na oplodnění „čeká“ na spermii jen 24 hodin. Oproti tomu spermie dovedou přežít a vyčkávat v pochvě ženy až 48 hodin. Pokud se „sejdou“, dojde k proniknutí spermie do vajíčka. Pokud nedojde ke splynutí, vajíčko se odloučí s částí funkční sliznice a je vyplaveno společně s krvácením ven z těla. Proběhne normální mentruační cyklus.

Podle pánů odborníků Ogina a Knause dokonce existuje jakýsi vzoreček pro výpočet plodných a neplodných dnů ženy. Je založen na odečítání čísel 18 a 11 od nejdelšího a nejkratšího dne cyklu. V případě pravidelného 28denního menstruačního cyklu tedy začínají plodné dny desátým dnem cyklu (výpočet: 28 – 18 = 10) a končí dnem sedmnáctým (výpočet: 28 – 11 = 17).
Při odchylkách v cyklu je postup jako v následujícím příkladu:
První krok: Od nejkratšího dne cyklu se odečte číslo 18 a výsledný den je prvním plodným dnem. Nejkratší den spočítáte v případě, že menstruaci dostanete dřív než obvykle, odečtením počtu dní od běžné délky cyklu – například dostaví li se o tři dny dříve a obvykle váš cyklus trvá 28 dní, je nejkratší den 25. den. (výpočet: 25 – 18 = 7)
Druhý krok: Od nejdelšího dne menstruačního cyklu odečtete číslo 11 a vyjde vám poslední plodný den. Nejdelším dnem se rozumí např. zpoždění menstruačního cyklu – pokud máte cyklus 28 dní a zpozdí se o 5 dní, počítáte za nejdelší den cyklu 33. den. (výpočet: 33 – 11 = 22)
Výsledek: Plodné dny v tomto případě začínají sedmým dnem cyklu a končí dvaadvacátým dnem.

Článek byl vytvořen ve spolupráci se šéfoperatérem a vedoucím lékařem oddělení konzervativní gynekologie a onkologické gynekologie Vinohradské nemocnice v Praze MUDr. Vladimírem Folaufem.