Snapseed.jpgFoto: Veronika Bulánková

O melaminu už jste určitě někdy slyšela. Jde o organickou sloučeninu obsahující 66 % dusíku a vyrábí se z ní například nádobí, zejména misky, talíře nebo příbory. Melaminové nádobí samo o sobě není škodlivé, pokud je melamin správně zpracovaný, ale ukazuje se, že čas od času toto nádobí obsahuje vyšší množství formaldehydu, který je karcinogenní. Takže s pořizováním melaminového nádobí opatrně.

Z melaminu se ovšem vyrábí i speciální houbička, které se někdy prodává také pod označením nano houbička. Její cena není nijak závratná, my jsme sehnaly pět kusů za 39 Kč, ale její účinky by údajně závratné být měly. Proto jsme se je rozhodly vyzkoušet.

Její použití je velmi jednoduché a obejde se bez jakýchkoli přípravků. Stačí, když se navlhčí vodou a následně se dá použít k odstraňování nečistot z hladkých povrchů, jako je sklo, dlaždice, parkety apod. Dobře funguje na stopy po propisce, na špinavé boty či zanesené spáry.

My jsme houbičku vyzkoušely právě na zmíněné spáry v koupelně a také na boty. Pro srovnání jsme pořídly fotografie před a po použití houbičky.

Zanesené spáry

Spáry v koupelně jsou náročným protivníkem. Obyčejný mop na ně nestačí, a tak je potřeba jednou za čas zakleknout a drhnout a drhnout a drhnout. S melaminovou houbičkou to šlo opravdu dobře, doporučujeme si kousek odříznout. Bude se s ním lépe pracovat. Spáry stačí několikrát přejet a jsou mnohem čistší než původně. Výsledek je v reálu viditelnější než na fotce, která trochu zkresluje. I tak se ale nevyhnete tomu, že v koupelně na všech čtyřech nějakou dobu pobudete.

IMG-2009.jpg
Foto: Veronika Bulánková

Bývaly bílé

Osvědčilo se nám i použití na boty. Obyčejně bílé povrchy vzdorují a je potřeba je hodně drhnout. Původní barvu jim ale navrátíte stejně jen těžko. S melaminovou houbičkou šlo čištění o dost snáz.
Nevýhodu ovšem vidíme v tom, že houbička není moc pevná, a když se víc mačká v ruce, snadno se promáčkne a zůstávají na ní obrysy prstů. Se zdeformovanou houbičkou se potom hůře pracuje a je třeba ji vyměnit po kratší době.

5e8d929b909e1IMG-2010.jpg
Foto: Veronika Bulánková

Na tohle ne

Houbičku používejte vždy s rukavicemi a povrch, kde jste s ní čistila, následně opláchněte teplou vodou. Nepoužívejte ji na očištění ovoce a zeleniny, s jídlem by do styku přijít rozhodně neměla. Stejně tak příbory a nádobí vezměte raději klasickou houbou na ně určenou. Vyhněte se i vysoce leštěnému nábytku. Postupně se houbička opotřebovává, takže až ztratí svou čisticí funkci, jednoduše ji vyhoďte.

Čtěte také: