O tom, že józe propadla už spousta žen, asi psát nemusíme. Poslední dobou si ale něžné pohlaví oblíbilo hot jógu, která se cvičí v sálech vyhřátých na zhruba 40 stupňů celsia. V čem se liší od klasické jógy a proč byste ji měla vyzkoušet?

Hot jóga se cvičí ve vyhřáté místnosti, kde se teplota pohybuje od 38 do 42 stupňů a je zde zvýšená vlhkost vzduchu. V čem je to dobré? Díky vyšší teplotě se vaše svaly, šlachy a klouby rychleji prohřejí a tělo je pak pružnější. Při devadesáti minutové lekci spálíte dokonce třikrát víc kalorií než při aerobiku.

hot joga

Hot jóga má několik dalších výhod, které potěší zejména vaše zdraví. Jak psychické, tak i to fyzické. „Pocením se z těla vyplavují škodlivé látky, pročistíte lymfatický systém, zlepšíte si imunitu a krevní oběh, uvolníte mysl, zbavíte se stresu a po lekci se budete cítit uvolnění a v dobré náladě,“ vyjmenovává pozitiva Eva Mrázková, lektorka a zakladatelka studia Yoga Brno. „Spálíte až 1200 kalorií a upravíte činnost metabolismu, přispějete k hubnutí a formování postavy. Pokud máte problémy s celulitidou, její projevy se výrazně zmenší a vaše pokožka bude hladší a pružnější,“ doplňuje.

Mrázková se sportu věnuje od malička, předcvičovala aerobik, body styling… Postupně si našla cestu i k józe a naprosto jí propadla. „Myslím ale, že na to každý člověk přichází postupně, že si projde takovým bouřlivým obdobím a pak hledá klid, pohodu, lásku, zdraví… a to najde v józe,“ prohlašuje. „Předloni jsem se vydala do Indie a tam mě to pohltilo natolik, že mě momentálně nenaplňuje žádné jiné cvičení, myšlenky a studium víc než jóga.“

hot joga

Hot jóga ale není vhodná pro ty, kteří trpí nespavostí, migrénami, diabetem, artritidou nebo astmatem a pro těhotné a děti. Naopak jóga samotná ale pro děti vhodná je. Děti se při ní dokáží zklidnit. Lektoři musí mít speciální školení, aby dokázali děti uklidnit, ale současně i něco naučit. Velmi často hrou, hádankami nebo společnou motivací.

V čem se jednotlivé druhy jógy tedy liší? Liší se sestavou ásan - pozic, průběhem lekce, dynamičností a přístupem učitele. Hatha jóga pomáhá očistit tělo i mysl. Je silovou formou jógy, ale není náročná jako například power jóga či ashtanga. Pozice se cvičí pomalu s důrazem na provedení a správné dýchání. Vinyása jóga je dynamický styl jógy, který již předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a vedení dechu, protože propojení těchto dvou prvků tady má primárním význam. Power jóga je styl cvičení, který má své základy v klasické józe. Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdržích v nich. Bikram jóga obsahuje 26  ásan, které jsou neměnné po celém světě, na rozdíl od hot jógy. Hot jóga je obecný název pro cvičení jógy ve vyhřáté místnosti připomínající klima Indie. Každé hot jógové studio má svůj jedinečný styl, který určuje osobnost a originalita jejich majitelů. Někteří vytvoří vlastní osobitou a jedinečnou sérii, jiní začleňují do praxe power jógu,  aštanga jógu, vinyása jógu a jiné. Teplotní podmínky, vlhkost a pojetí jógy jsou totožné jako u  bikram jógy.

hot joga

Kde a jak vlastně jóga vznikla? Sanskrtské slovo jóga znamená sjednocení, spojení, splynutí a označuje soubor indických nauk, metod, ovládání tělesných a duševních funkcí člověka. Je to nejen tělesné cvičení, ale i meditace, koncentrace a ovládání mysli.

Kořeny jógy sahají do dávného starověku Indie a jsou klenotem těchto krajů.  V indickém prostředí je jóga především systém dechových technik, meditací a etických zásad, pak teprve přichází na řadu tělesná cvičení. „V naší západní kultuře je tomu naopak.  Nejdříve nás uchvátí cvičení a potom se každý vydává svou cestou – pouze tělesného nebo přidá i duševní stránku a chce se o józe dozvědět více, podrobit i svou mysl pradávnému systému,“ tvrdí Mrázková.

hot joga

Postupem času a díky vlivům učitelů jógy se vyvinulo několik směrů, které se něčím drobným liší. Jednotlivé směry ale nelze zcela oddělit, zapadají jeden do druhého.

Pouze když se změní tělo, může se změnit i dýchání. A pouze když se prohloubí dýchání, mohou se obnovit myšlenky. Teprve potom můžeme růst. (Patandžali)

více informací na http://www.yogabrno.cz/

hot joga

foto: Eva Mrázková

Reklama