1. Hot dog

hot.jpg
Foto: Shutterstock

Tipli byste si, že slovo hot dog pochází původně z Německa? V USA se první „frankfurtery“ začaly prodávat v 60. letech 18. století. Američané jim říkali dachshund sausages (jezevčí párky), protože jezevčík je pes s dlouhým tělem a krátkýma nohama původem z Německa. 
Na newyorských baseballových zápasech, kde se dachshund sausages prodávaly, procházeli prodavači řadami diváků a vyvolávali: „Kupte si horké jezevčí párky!“ Když v roce 1906 přišel na baseballový zápas také kreslíř vtipů Tad Dorgan, dostal při pohledu na muže s horkými párky nápad na kresbu. Příští den se v novinách objevil jeho obrázek s jezevčíkem hovícím si v housce. Dorgan nevěděl, jak se správně píše dachshund, a pod kresbu napsal hot dog. Kresba i nápis pod ní byly senzací. Když šel další den Dorgan na baseball, prodavači chodili v řadách diváků a vyvolávali: „Kupte si hot dogy!“

2. Hemenex

hem.jpg
Foto: Shutterstock

Asi víte, že když si v restauraci objednáte hemenex, dostanete opečenou šunku zalitou vejci tak, aby žloutky zůstaly tekuté a bílky byly hotové. Samotné slovo v češtině vzniklo jednoduše: jako zkomolenina z anglického ham and eggs, v překladu šunka s vejci.

3. Tarte tatin

tar.jpg
Foto: Shutterstock

Slavný francouzský koláč vznikl vlastně omylem. Majitelka jednoho francouzského hotelu Stéphanie Tatin byla tak zamilovaná, že se při přípravě klasického koláče zapomněla a příliš opekla jablka. Aby jablka nepřišla vniveč, položila na ně těsto a koláč dala péct do trouby obráceně, aby se jablka nepřipálila. Tarte pak znamená francouzsky koláč. A takto vznikl sladký světový hit, který nese jméno zamilované dívky.
 
4. Sendvič
 san.jpg
Foto: Shutterstock

Sendvič, tedy plátek masa, sýra či zeleniny vložený mezi dva kousky chleba, je dnes neodmyslitelnou součástí rychlého občerstvení a pro lidi z anglosaského světa, kteří nejsou zvyklí odcházet v poledne z práce, představuje často synonymum slova oběd. Jeho původ se však překvapivě pojí s aristokratickými kruhy. Pojem „sandwich“ poprvé zmínil ve svém díle britský historik Edward Gibbon v roce 1762. Spojoval jej se jménem Johna Montagu, čtvrtého hraběte ze Sandwiche, který prý po svém komorníkovi požadoval, aby mu připravoval speciální pochoutku – plátek masa vložený mezi dva krajíce chleba. Ostatní si pak po jeho vzoru začali objednávat „stejně jako Sandwich“. Tak se zrodila jedna z nejpopulárnějších pochoutek, kterou známe na milion způsobů. Původní sendviče přitom sestávaly z plátku hovězího masa mezi dvěma krajíci opečeného chleba.
 
5. Jak vznikla vodka?
 vod.jpg
Foto: Shutterstock

Na původu slova vodka se etymologové nemohou shodnout. Pochází nejspíš z ruského „vodit“, tedy rozpustit léčivo v alkoholu jako destilát. V roce 1533 byl pojem vodka použit v Rusku v případě léčivé alkoholové tinktury z bylin a ve smyslu alkoholického nápoje se začal používat v 17. století.  V roce 1534 bylo slovo „wodki“ zaregistrováno s významem „destilované léčivé přípravky“. Původní pojem „wódka“ znamenal „malá voda“.
 
Nejen v Polsku či Rusku, ale i v zemích Koruny české má vodka svou prastarou tradici. V prostějovské Palírně U Zeleného stromu, kde destilují alkohol už více než 500 let, vznikal mimořádně čistý a jemný nápoj. Tomu se říkalo „vodička“, a právě ten položil základ Hanácké vodce. Podle legendy by mohlo jít o jednu z nejstarších vodek světa. Svou proslulou kvalitu si držela díky jednoduché metodě, kdy se obsah alkoholu v hustoměru měřil za pomoci pražského stříbrného groše. Tento postup zaručil, že destilát chutnal vždy stejně dobře a měl stejný obsah alkoholu.
 
6. Jak vznikla whisky?

wh.jpg
Foto: Shutterstock

O tom, kdo vynalezl výrobu whisky, se přou Irové se Skoty už po generace. Jisté však je, že první písemně dochované zmínky z roku 1494 pocházejí ze Skotska. Jde o přípis skotského krále Jakuba IV. představenému kláštera Saint Andrew´s, kterým přikazoval, aby bratr Cor připravil ze zaslané suroviny akvavit. Toto slovo pochází z latinského „aqua vitae“, což znamená „voda života“, tedy pálenka s léčivými účinky. „Živá voda“ zní v překladu do skotské keltštiny uisige beatha (uške beáta). Časem se tento název zjednodušil a zkomolil až do známého názvu whisky. 
Věděli jste, že whisky vzniká také v Česku? Jedinečná je například ta z nejstarší palírny v Evropě, prostějovské Palírny U Zeleného stromu, kde se rodí sedmiletá Stará žitná myslivecká Selection.

Zdroj informací: Tiskové materiály, Wikipedie, Zdeněk Bauer: Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky

Reklama