shutterstock-1105100177.jpg
Foto: Shutterstock

Většina hortenzií jsou trvalky, což znamená, že budete mít nádherně kvetoucí keře rok co rok. Přestože jsou relativně nenáročné na údržbu, je dobré vědět, kdy je zasadit, aby mohly založit silné kořeny a prospívat.

Při sázení hortenzií hraje roli čas, jako u většiny rostlin. Základem je dělat to v období, kdy jim nehrozí mráz a zároveň se vyhnout suchu. Pro výsadbu keřů i popínavých druhů je nejlepší podzim, hned druhé v pořadí je jaro. Můžete je však zasadit i v létě ale příliš se to nedoporučuje. Je pak potřeba hodně zálivky kvůli suchu a také je chránit přes přímým sluncem. Teplo může brzdit jejich snahu zakořenit v nové půdě. Přesazujte hortenzii, když je v klidu. Nikdy to nedělejte, když kvete. V této fázi je nejslabší a velké květy mohou uvadnout. Kromě toho utrpí i listy a růst.

Existuje mnoho různých odrůd hortenzií a je důležité vybrat si odrůdu podle toho, kde ji chcete zasadit. Dubové hortenzie vyžadují stín, aby se jim dařilo. Hortenzie velkolisté milují trochu sluníčka. Vyberte tedy místo, které vyhovuje vybrané hortenzii.

Pokud jde o výsadbu hortenzií v květináčích, je nejlepší se sázet na jaře, tentokrát je podzim až druhou variantou. Rostliny v květináčích nejsou totiž tolik chráněny před mrazem jako v zemi a není třeba riskovat. Pokud jim hrozí mráz, je dobré obalit nádobu něčím teplým jako je například sláma. Pokud přemýšlíte, kdy zasadit hortenzie z květináče do země, opět je nejlepší podzim.

Hortenzie obvykle kvetou od května do července. Některým druhům se daří lépe při nižších teplotách, takže je můžete vidět vykvést dokonce až v srpnu nebo v září.

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zajímavosti o hortenziích

Symbol nesmrtelnosti, nestability, věčnosti, vděčnosti i marnivosti

Hortenzie byly poprvé pěstovány v Japonsku. V tamní poezii byly oslavovány po více než tisíciletí. Zmínky o nich byly nalezeny už v básních z období Nara (710-794). Až do období Edo (1603-1868) je samurajové dokonce považovali za symbol nesmrtelnosti. Svou barvou měnící se podle klimatických podmínek představují v očích Japonců nestabilitu. Ale jejich každou sezónu se rozvíjející květy jsou zase symbolem věčnosti a pevnějších pout. V Japonsku se ale také říká, že je hortenzie znamením vděčnosti, protože je starověcí císaři dávali svým pannám na znamení díků. V Evropě se objevily až v roce 1736. Symbolika květu hortenzie se podle časového období liší. 

Viktoriáni věřili, že hortenzie symbolizuje vychloubačnost nebo marnivost, protože mají hodně květů, ale vypouštějí málo semen, o které se podělí.

Jméno řekne vše

Jejich jméno má řecký původ. „Hydor“ znamená vodu a „angos“ zase sklenici nebo nádobu, což zdůrazňuje potřebu tuto květinu často zalévat.

ertet.jpg
Foto: Shutterstock

Významy barev

Každá barva hortenzie má jiný význam. Modrá znamená omluvu, vděčnost či pochopení. Fialová zase hrdost, královskou hodnost či porozumění. Bílá je marnivost, čistota a milost. A nakonec růžová – ta symbolizuje romantiku, opravdové city a upřímné emoce.

Změna barev

Jeden typ známý jako hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) můžete změnit barvu jejich květů úpravou pH půdy. Pro modrou je ideální pH pod 5,5, pro fialovou mezi 5,5 a 6,5, pro bílou mezi 6 a 6,2 a pro růžovou nad 7. Pokud má vaše půda různé úrovně pH, můžete mít místo jedné barvy směs. V zásadě platí, že čím kyselejší půda, tím modřejší hortenzie. Čím sladší, tím růžovější hortenzie.

Více než 75 druhů

Existuje více než 75 druhů hortenzií, které se liší svým vzrůstem, velikostí a barvou květů či podobou listů. Nejvíce jich najdeme ve východní Asii. Z toho 25 je endemických přímo v Číně. V Česku se nejčastěji setkáme s těmito sedmi druhy: hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens), hortenzie drsná (Hydrangea aspera), hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentii), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata), hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) – také známá jako hortenzie popínavá či hortenzie pnoucí, někdy uváděna jako poddruh související s druhem Hydrangea anomala.

Den hortenzie

Hortenzie má dokonce svůj mezinárodní den. Ten spadá na 5. ledna.

Květina pro alergiky

Hortenzie jsou jedinečné svým super lepivým pylem. To ztěžuje větru, aby pyl rozfoukal, takže jsou tyto květiny ideální pro zahradníky náchylné k alergiím. Také nevoní, což z nich dělá skvělý doplněk pro ty, kteří mají sklony k bolestem hlavy nebo mají citlivé nosy.

blobid1.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Better Homes & Gardens, Japan Experience, House Beautiful, Radíme Jak

Reklama