Máte rádi pohyb na čerstvém vzduchu, ale už jen při představě horského výšlapu se vám objeví pot na čele? Vy obzvláště oceníte výlet z horského hřebenu, při němž vyvinete jen minimální námahu. Při horských sjezdech se většinu času jen vezete a kocháte přírodou. V okolí Orlických hor jsem si to vyzkoušela na koloběžkách i kárách.

Naší základnou, odkud jsme podnikali výlety, byl Suchý Vrch na Ústeckoorlicku. Mám ráda výhledy po okolí. Pokud to máte stejně, vřele doporučuji. Ani nemusíte vystoupat na zdejší 33 metrů vysokou rozhlednu, odkud spatříte Šerlich, Kralický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem a za dobrých podmínek také Sněžku. Vrch je v 995 metrech nad mořem, takže i z pokoje Kramářovy chaty máte rozhled do širokého okolí.

chata

vrch

Výhled z pokoje Kramářovy chaty

Na koleběžce ze Suchého Vrchu až k přehradě Pastviny

Na první výlet stačilo po snídani vyjít před chatu a převzít koloběžku. Pan Maryška, majitel půjčovny, nás ubezpečil, že se za tímhle zážitkem vrací velcí i malí zákazníci, takže se vážně není čeho bát. A jelikož jsme se na sjezd vydali bez průvodce, vysvětlil nám, trasu. Jen jedno nám nebylo jisté. Kde přesně mu v cíli, tedy v Těchoníně, naše dopravní prostředky předáme? „To poznáte jednoduše. Až vám to samo nepojede,“ zasmál se a my se už dopředu psychicky připravovali, jak se budeme na místě nahánět po telefonu.

I když jsem předtím na koloběžce nestála, balanc a správný grif jsem chytla během chvilky. A pak už jen krásná lesní cesta a výhledy na Jeseníky a Králický Sněžník.

vyhledy

Cestou jsme se zastavili u dělostřelecké tvrze Bouda, postavené v meziválečném období. Pokud si ji chcete projít, počítejte, že je v ní jednak zima, a pak také, že se celkem zdržíte.

bouda

Do Těchonína jsme, i s kocháním se, dorazili za něco málo přes hodinku. I cesta přes tuto vesnici byla příjemná. Krásné chaloupky, zahrádky… Pak koloběžka začala zpomalovat, až se zastavila docela – před autem pana Maryšky. Tak přece jen měl s tím místem srazu pravdu…

Jenže my ještě neměli dost, a tak jsme se rozhodli pokračovat. Pak Maryška nás přepravil autem ke Kašparově chatě na Adamu, kde si, co se týče výhledů, přijdete také na své. A můžete se tu i občerstvit. To my už ale nestihli a vydali se rovnou na cestu, nejprve směr České Petrovice. Tento úsek vedl sice po silnici, ale ne daleko. Pak už přišly na řadu zase přírodní krásy. Les, potok, louky, mlýn… Nutno ale upozornit, že takhle trasa už je kombinovaná. Kromě sjezdů musíte občas šlápnout a odrazit se. A pak už se před námi ukázala přehrada Pastviny. Celkem jsme za sebou měli kolem 16 kilometrů.

pastviny

Buková hora? Zdolána lanovkou, károu a na koloběžce

Na druhý adrenalinový výlet jsme se vydali přes Červenovodské sedlo, do Fit Resortu Buková hora. Lanovka nás vyvezla na svah, kde už na nás čekaly bezmotorové horské káry. Taková letní forma sjezdu. Proč ne, v každé ruce s jednou brzdou? Musím se přiznat, že jsem je po celou cestu nepustila a dolů dorazila suverénně poslední. Ovšem na druhou stranu vím, které bylinky a jak hojně tu na svahu rostou...

karasuchak

Výhled na Suchý Vrch

Stačilo vyjet lanovkou, která tu je v provozu v období letních prázdnin o víkendech, nahoru a „přesedlat“ opět na koloběžky. Dolů jsme se vydali jednou z celé sítě lesních stezek a mechových cestiček pro pěší i pro cyklisty. Zpevněné cesty pro rychlý sjezd se střídali s mechovými, kde se místy musíte vyhýbat větvím. Nádhera. Nálada se vám zkazí jen v jednom okamžiku. Když je sjezd u konce. :-)

kolobky

Pokud si chcete naplánovat výlet podle svého, určitě vám pomohou stránky mojeorlickehory.cz.

Čtěte také:

Reklama