Mám horory velice ráda, hlavně v literární podobě. Když jsem v televizi uviděla Švankmajerův Otrantský zámek, pátrala jsem po literární předloze a parádně jsem si početla v gotických románech.

Nejvíc se mi líbil Vathek od Bedforda - je to sice staré, ale zato dosud pěkné strašidelné. Lidé, jak je vidět, se rádi strašívali v každé době a v gotice k tomu měli ještě krásné kulisy svého obydlí, o které my jsme teď ochuzeni.

Někdy docela lituju toho, že žijeme ve vyspělé civilizaci, která má ke všemu racionální vysvětlení, a příležitostí přijít k nějakému pěknému strašidlu je dost málo :-). A který autor mě dokázal vyděsit ze všech nejvíc? I když Kinga považuji jen za šikovného literárního řemeslníka, tak na jeho "To" nedokážu dopustit.

Jestli jste tuhle knížku nečetli, nevíte, co je to, bát se. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Libovala jsem si, že má spousty stránek na cigaretovém papíře a že si budu ještě dlouho ve svém strachu lebedit. Ale čím víc jsem propadala strhujícímu příběhu, tím víc mi naskakovala husí kůže. Úsečný strohý styl mě děsil. Náznaky vyvolávaly husí kůži.

Pak jsem už na tom byla tak, že jsem se pomalu bála obrátit další stránku, že už to strachy nevydržím.

Četla jsem napřed o samotě v posteli, ale pak jsem toho nebyla schopna. Musela jsem se čtením čekat do doby, než se vrátil manžel, abych měla jistotu, že mě někdo chrání. Dočetla jsem to a pak jsem knížku zařadila do knihovny. S velkou úlevou.

Dnes si po těch letech nedokážu vybavit příběh přesně, ale pocit, který jsem při čtení měla, je nezapomenutelný. Byl to skutečně ojedinělý zážitek. Kdybych se dívala na hororový film, rozhodně by mi tolik nedal, co četba. Knížka totiž poskytuje fantazii daleko větší prostor. Děkuji Kingovi za to, že mi umožnil prožít úžasný strach bez rizika :-).

Gerda


K čemu jsou někdy dobří muži, že? Aspoň k té ochraně před strachem.


Bojíte se číst horor sama? Musí vás někdo držet za ruku?

Středa patří
HORORU
Líbí se Vám horory?
I když na vás stříká krev z plátna?
Že se nebojíte?
Ale bojíte a ráda, anebo ne?
Píšete horory?
Zažila jste sama horor?


Napište nám:
redakce@zena-in.cz

PROBÍHÁ PŘEDVÁNOČNÍ TURNAJ V PIŠKVORKÁCH

Reklama