Horor – jak často toto slovo užíváme. Popisujeme nepříjemné situace - frontu na úřadě,  narvaný obchod, kam si jdu koupit jeden rohlík, tramvaj, kde stojím na noze a ještě ne na své – prostě horor!


Ale co je vlastně horor? Dle slovníku cizích slov tento výraz znamená hrůzu, zděšení nebo také hrůzostrašný příběh. A to třetí, to mne zajímá. Horor v literatuře a filmu. Mám ráda klasiku – a tou je ve filmu pro mne pan Alfred Hitchcock.

Hororové filmy jsou takové, nad kterými chci přemýšlet. Bojím se, ale přemýšlím o následujícím ději a jsem zvědavá. U většiny „novodobých“ mne už  jenom názvy odrazují: Krvavá lázeň, Texaský masakr motorovou pilou. Vím, že na mne bude z plátna stříkat krev a přemýšlet budu jen nad tím, proč jsem kývla na to, že na tento film půjdu. Jsou mi odporné scény, kde mohu dopodrobna vidět kusy lidského masa. Ne, to je horor jen pro oko, ne pro mozek. Tedy pokud nestříká po okolních zdech. Násilné, kruté umírání, někdy uměle prodlužované před očima diváků, to není nic pro mne.

Jo takové Psycho – přemýšlím nejen nad dějem, ale jak to ten Hitchcock vlastně dělá. Navodí temnou atmosféru, až z toho mrazí. Herci pod jeho vedením odevzdávají fantastické výkony. Depresivní hudba mi zalézá pod kůži a ten konec! Šokující, geniální! Můžete oponovat, že tam se taky vraždí – ale jak? A vidíte samotný akt vraždy? Ne.

 

Nebo Ptáci - ani ti modří, ani ti s chřipkou. Ptáci. Děsivá, všudypřítomná hrozba z nezvyklého nepřítele -  do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Skvěle propracované psychické zvraty u hlavních představitelů, kteří se ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou silou.  

Samozřejmě že jsou kvalitní horory, mnohé se staly kultovními, ale jsem konzervativní – Hitchcock je Hitchcock, mistr svého oboru. A navíc je dnes těžké rozlišovat mezi filmovým žánrem hororu a thrilleru, to bych pak velebila Mlčení jehňátek nebo Šestý smysl, ale to by bylo na dlouhé povídání.  

Dopsala jsem, pojedu domů. Tramvají. To bude zase horor!Reklama