Maturovala jsem ještě v osmdesátých letech na gymnáziu z češtiny, ruštiny, výtvarné výchovy a dějepisu. Z maturity jsem velké obavy neměla, patřila jsem k lepším chovancům ústavu (vzdělávacího). O svatém týdnu jsem se sice učila, ale protože jsem hrávala amatérské divadlo, stihla jsem i o svaťáku premiéru.

Maturita proběhla v klidu, až na ruštinu. Ruština mi nikdy nevadila, mívala jsem dvojku, ruská literatura mě vysloveně bavila. Vše jsem uměla: Moskvu, Leningrad, Puškina, Dostojevského, Tolstého... Jednou z otázek byla kosmonautika: Tuto otázku jsme téměř neprobírali a dostali jsme k ní podklady od učitele krátce před posledním zvoněním. Byl to samý technický údaj, kdo letěl, jak rychle, kolikrát obletěl Zemi, jak vysoko... Neprozřetelně jsem si tuto otázku nechala při učení na konec, ale mozek mi ji už nebral.

Marně jsem doufala, že si vyberu jinou z dvaceti devíti ostatních. Vytáhla jsem si kosmonautiku. Na potítku jsem jen zírala z okna, komisi jsem nejdřív přeložila článek a odříkala gramatickou část otázky. Pak to začalo: Atcóm kosmonávtiky byl Cjólkovskoj.... Pjervij kosmonávt byl Gagarin...pak dlouho nic. Ruštinář se vyděsil, protože to ode mně nečekal, koukl do papíru, zformuloval větu a já na ni vždy odpověděla: Da. Když jsme byli hotoví (zejména já), přišel za mnou a pravil: Ona ti ta kosmonautika nesedla, že. Víš, soudružka přísedící navrhovala za tři, ale vzhledem k tomu žes měla na vysvědčení a písemnky jedničku, tak jsme to uválčili za dvě.

Něco podobného se mi stalo nedávno na rekvalifikačním studiu na doplnění aprobace. Mozek mi už před státnicemi přestával fungovat a u zkoušky z německé literatury jsem si vytáhla dvacátá léta, která jsem u přípravy trochu odflákla a neměla je příliš načtené. Zkouška byla dost velká improvizace, ale nějak jsem to zvládla. Zatím jsem mívala u zkoušek dost štěstí.

Lucka


Děkujeme za krásný a vtipný příspěvek :).

Já znám jenom jedno oblíbené vyprávění o maturitě z ruštiny - otázka tuším „koníčky":
„Čto ty dělaješ lětom?"
„Lětom ja guľaju s sabakoj."
„A čto ty dělaješ zimoj?"
„Zimoj ja guľaju s sabakoj."
„A čto ty dělaješ věsnoj?"
„Věsnoj ja guľaju s sabakoj."
...

Vzpomenete si, jak jste maturovala? Jak Vám to šlo? Zažila jste nějaké „průšvihy" nebo při Vás štěstí stálo? Uměla jste všechno, nebo jen některé otázky? A vytáhla jste si otázky, které jste chtěla? Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz!

Reklama